SPEKTROMETRY DLA STRAŻY GRANICZNEJ
2010-08-13
Stanisław Kracik, wojewoda małopolski zakupił dla Straży Granicznej, działającej na lotnisku w Balicach komplet składający się z dwóch spektrometrów, czyli urządzenia służące do wykrywania niebezpiecznych substancji. Koszt tych urządzeń wyniósł prawie 250 tys. zł. To pierwszy tego rodzaju sprzęt na przejściu granicznym na lotnisku w Balicach.

- Cieszę się, że dzięki wyposażeniu Straży Granicznej w Balicach w tak nowoczesny sprzęt zwiększy się bezpieczeństwo lotów – podkreśla Stanisław Kracik.
Wojewoda zakupił dla Karpackiego Oddziału Straży Granicznej komplet do rozpoznawania substancji stałych i ciekłych składający się z dwóch spektrometrów. Obydwa urządzenia to przenośne, proste w użyciu i odporne na warunki pracy analizatory do identyfikacji nieznanych substancji. Potrafią rozpoznać tysiące substancji oraz mieszanek różnych związków. Zbudowane zostały z wytrzymałych, odpornych na działanie chemiczne materiałów, aby pracować w trudnych warunkach. Są odporne na wstrząsy, wibracje i zanurzenie w wodzie.

Spektrometr typu FirstDefender, to analizator działający na zasadzie spektroskopii ramanowskiej. Do analizy widma badanej substancji wykorzystuje wiązkę promieni laserowych. Spektrometr ramanowski stosuje nieinwazyjną metodę analizy – nie niszczy, nie zużywa, ani nie zanieczyszcza żadnej próbki. Skanuje nieznaną substancję, następnie przeprowadza analizę zebranych danych porównując je z danymi tysięcy substancji znajdujących się w bibliotece. Skanowanie i analiza przeprowadzana jest natychmiastowo, czas procesu zależy od poszczególnych substancji lub ich mieszanek. Na przykład, skanowanie i analiza alkoholu zajmuje około 30 sekund. Rozpoznawane są zarówno substancje organiczne jak i nieorganiczne – biblioteka firmowa zawiera ponad 8500 pozycji włączając tworzywa sztuczne, pestycydy, leki, narkotyki, substancje wybuchowe, domowe środki chemiczne oraz bojowe środki trujące. Możliwa jest także identyfikacja substancji rozpuszczonych w wodzie, jeśli ich stężenie wynosi min. ok. 10 procent. Biblioteka może być rozszerzana przez użytkownika.
Analiza możliwa jest przez szkło i plastik bez kontaktu z badaną substancją. Można także pobrać próbkę do standardowej fiolki i wykonać analizę w celi pomiarowej analizatora. Aktualnie ponad 2 tys. tego rodzaju urządzeń jest wykorzystywanych na świecie przez różnego rodzaju służby.

Spektrometr działający na zasadzie promieni podczerwonych (TruDefender) podobnie jak FirstDefender oferuje automatyczne rozpoznawanie mieszanek oraz czystych związków chemicznych – ciał stałych i cieczy. W odróżnieniu jednak od FirstDefendera ten model wymaga kontaktu z badaną substancją. Nie może też rozpoznawać substancji rozpuszczonych w wodzie, chyba, że ich stężenie jest bardzo wysokie. Aktualnie biblioteka tego analizatora zawiera ponad 7500 substancji. Użytkownik może dodawać własne wpisy. Producent publikuje także uaktualnienia biblioteki – średnio 2 razy w roku.

Straż Graniczna będzie wykorzystywać te urządzenia np. przy kontroli osobistej pasażerów na lotnisku, czy kontroli bagażu.
wojewoda straż graniczna balice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj