NAWAŁNICE W MAŁOPOLSCE
2010-07-19
W niedzielę, 18 lipca w Małopolsce wystąpiły intensywne opady deszczu i burze. Doszło do zalań i podtopień. W gminach Dąbrowa Tarnowska i Igołomia-Wawrzeńczyce ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, a w gminie Olesno pogotowie przeciwpowodziowe.

Do zalań i podtopień doszło w Krakowie, powiecie krakowskim, brzeskim, proszowickim i dąbrowskim.

W Krakowie w wyniku ulewnych opadów deszczu wystąpiły zalania i podtopienia w rejonie ulic: Kuśnierska, Stopki, Glinik, Wadowska, Godebskiego, os. Lubocza, Lotnicza, Płaska, Ostafina, Obwodowa, Kantorowicka, Pysocice, Sawy-Calińskiego, Zesławice, Jeziorny, Morcinka, Burzowa, Spławy, Sitwiny, Wyciąska, Podstawie, Ptaszyckiego, Zesławice, Zakładowa, Mistrzejowicka, Łowińskiego. Zalania spowodowały utrudnienia w ruchu, szczególnie w okolicach osiedli Wadów i Ruszcza. Obecnie zamknięta jest ul. Makuszyńskiego w kierunku ul. Kocmyrzowskiej.
Nie pracuje Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia. Nie powoduje to przerw w dostawie wody - woda dostarczana jest z Zakładu Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach.

W powiecie krakowskim w wyniku opadów najbardziej ucierpiały gminy: Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca i Zielonki. Wystąpiły tam liczne podtopienia, zalane zostały budynki mieszkalne i gospodarcze. W Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce woda wystąpiła z rowów melioracyjnych powodując podtopienia budynków mieszkalnych, gospodarczych i upraw, uszkodziła też drogi gminne. W nocy na terenie całej gminy wystąpiły przerwy w dostawie prądu, nieprzejezdna była droga krajowa nr 79 w miejscowości Złotniki (w tej chwili nie ma już utrudnień w ruchu). W gminie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

W powiecie brzeskim z powodu deszczu częściowo zalana została ul. Krakowska (droga nr 964) w Szczurowej – przejazd nią jest utrudniony. Podtopionych zostało kilka posesji w gminach Szczurowa i Borzęcin.

W powiecie dąbrowskim w gminie Dąbrowa Tarnowska ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. W Gminie Olesno wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie proszowickim gwałtowny deszcz spowodował, że nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 775 Nowe Brzesko - Bochnia w miejscowości Nowe Brzesko. Na drodze krajowej nr 79 Kraków - Sandomierz w miejscowości Śmiłowice ruch odbywa się wahadłowo.
niebo chmury pogoda wiatr burza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj