LOTNICZA WYSTAWA NA DZIEDZIŃCU URZĘDU
2010-07-08
W tym roku przypada 100 lat od początków lotnictwa w Małopolsce. Na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oglądać można wystawę, przygotowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa pt.: „Lotnicze dziedzictwo Małopolski”. Wystawie patronuje Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Ekspozycja, składająca się z 25 plansz, prezentuje dzieje lotnictwa w Małopolsce, począwszy od pierwszego lotu samolotu nad Krakowem – w 1910 roku Otto Hieronymus, który wcześniej przeprowadził udane próby lotnicze w Pradze i we Lwowie, wzniósł się w powietrze w swoim aeroplanie i przez 5 minut krążył na wysokości ok. 40-50 metrów nad torem wyścigów konnych, znajdującym się między parkiem Jordana a Cichym Kącikiem.

Wystawa pokazuje rozwój lotnictwa w naszym regionie, małopolskie lotniska, znane tradycje szybownicze, a także udział lotników w zmaganiach wojennych w czasie I i II wojny światowej.

Wystawę na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22 oglądać można do 15 lipca w godzinach pracy urzędu: w poniedziałek od 9 do 17, a od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30. Potem ekspozycja będzie prezentowana w Ochotnicy Górnej i Sękowej.
muzeum lotnictwa samolot
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj