ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU
2010-06-11
70 lat temu wyruszył z Tarnowa pierwszy transport więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. 13 czerwca (niedziela) w Tarnowie oraz 14 czerwca (poniedziałek) w Oświęcimiu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Główne uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek o godz. 12.00 na terenie byłego obozu Auschwitz – Birkenau. W programie obchodów zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej byłym więźniom koncentracyjnych obozów, odsłonięcie rzeźby „Przejście” w Oświęcimiu oraz przejazd specjalnego „Pociągu Pamięci”. Pociągiem, który wyruszy z Tarnowa jechał Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę (13 czerwca) o godz.10.00 przed budynkiem więzienia w Tarnowie. O godz. 10.30 odbyła się msza święta w Bazylice Katedralnej w Tarnowie przy ulicy Kapitulnej 2. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik I Transportu, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

W poniedziałek o godz. 7.46 wyruszył „Pociąg Pamięci” z dworca w Tarnowie do Oświęcimia, gdzie na terenie Muzeum Auschwitz odbędą się główne uroczystości. O godz. 12.00 rozpoczęła się msza święta, przy bloku nr 11. Po zakończeniu uczestnicy uroczystości złożyli hołd ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych pod „Ścianą Śmierci”. Następnie odbyło się otwarcie wystawy „Widma Pamięci” w budynku „Lagerhaus”, a także została odsłonięta rzeźba „Przejście”.
Urząd Wojewódzki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj