POMOC DLA SAMORZĄDÓW
2010-06-15
Samorządy otrzymały już od wojewody małopolskiego prawie 15,5 mln zł na opłacenie akcji ratunkowej, którą organizowały w czasie powodzi.

Pomoc w wysokości 14 mln zł trafiła do 146 gmin (100 tys. zł otrzymało 105 gmin, większą kwotę od 125 do 200 tys. zł 11 gmin, a mniej niż 100 tys. zł 30 gmin).

Z kolei 1,5 mln otrzymało 16 powiatów (w tym 9 w pełnej kwocie 100 tys. zł, a pozostałe 5 w mniejszej, 2 ponad 100 tys. zł).

Za te pieniądze samorządy mogą sfinansować najpilniejsze działania przeciwpowodziowe, m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób, oznakowanie miejsc niebezpiecznych, zakup wody pitnej i żywności, zakup worków i piasku. Pieniądze są przeznaczone na pokrycie 80 procent wydatków – pozostałe 20 procent gminy muszą pokryć ze środków własnych.

29 gmin i 3 powiaty zgłosiły, że koszty akcji ratunkowej były u nich wyższe i zwróciły się o dodatkowe środki od 40 do 500 tys. zł.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dodatkowe pieniądze na opłacenie akcji ratunkowej, którą prowadziły samorządy. W sumie potrzebnych byłoby jeszcze 4 mln zł.

W Małopolsce trwa akcja odkomarzania. Dziś czterem gminom z terenu województwa Stanisław Kracik, wojewoda małopolski przekaże 2 mln złotych na dofinansowanie walki z insektami.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dofinansowanie akcji odkomarzania w czterech gminach, gdzie w czasie powodzi powstały największe rozlewiska: Szczucinie, Szczurowej, Wietrzychowicach i Brzeszczach. Odkomarzanie na terenach tych gmin obejmie 22 tys. hektarów i kosztować będzie 2 mln zł. Pieniądze te dziś zostaną przesłane do samorządów.

Akcję odkomarzania małopolskie samorządy prowadzą od ubiegłego tygodnia. 13 czerwca wykonano opryski w gminie Bochnia w miejscowościach: Siedlec, Chełm, Stanisławice, Cikowice, Damienice, Proszówki, Baczków. W dniach 10 – 13 czerwca prowadzono akcje odkomarzania w Szczucinie (powiat dąbrowski), w dniach 8-10 czerwca w Tarnowie. Obecnie trwają opryski w powiecie oświęcimskim, w gminach Przeciszów i Chełmek oraz mieście Oświęcim. W najbliższych dniach planowane jest jeszcze prowadzenie oprysków na terenie gmin Oświęcim, Brzeszcze, Zator, Osiek, Kęty i Libiąż.
Powódź
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj