ODRESTAUROWANA ELEWACJA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
2010-04-02
Elewacja frontowa Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie została odnowiona. Prace, finansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, prowadził Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2008 roku odnowiono środkowy ryzalit (czyli wysunięty fragment elewacji) fasady monumentalnego budynku. Jest ona obecnie utrzymana w żółtej kolorystyce. Na szczycie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, namalowany olejem na blasze przez Józefa Umierzyskiego w 1888 roku. Obok są także herby fundatorów. Na frontonie budynku umieszczone są cytaty z Ewangelii przypominające o miłosierdziu.

W ubiegłym roku konserwatorzy zajęli się elewacjami bocznymi: efekt, uzyskany dzięki zastosowaniu tynków romańskich (takich jak używano w XIX wieku), jest bardzo interesujący. Elewacje są utrzymane w ceglasto-beżowej kolorystyce. Przed remontem elewacja była w bardzo złym stanie: pokryta brudem i patyną oraz pobrudzona przez ptaki.

Prace przy odnowieniu fasady obiektu sfinansował SKOZK. W sumie kosztowały one do tej pory 800 tys. zł. W tym roku Dom Pomocy Społecznej otrzyma 700 tys. zł na odnowienie elewacji ryzalitów bocznych oraz naprawę schodów wejściowych do budynku. Odnowienie elewacji to jedno z najważniejszych zadań dla placówki – obiekt jest bowiem bardzo duży, a odrestaurowane do tej pory elewacje to zaledwie dziesiąta część wszystkich. Wcześniej Dom Pomocy Społecznej we własnym zakresie uratował grożącą zawaleniem kopułę, górującą nad obiektem oraz odnowił kaplicę.

Dom Ubogich im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie istnieje od 1890 roku. Powstał dzięki Annie Helcel, która w testamencie zapisała fundusze na jego budowę. Zakład i kaplica wybudowane zostały w stylu renesansu włoskiego – projekt przygotował i budowę poprowadził Tomasz Pryliński.
helców DPS
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj