147. ROCZNICA BITWY MIECHOWSKIEJ
2010-02-16
17 lutego (środa) odbyły się obchody upamiętniające Polaków, którzy zginęli w bitwie pod Miechowem. W ramach uroczystości zorganizowano konkurs plastyczny i wiedzy historycznej dla uczniów powiatu miechowskiego. Podczas spotkania odbyła się prelekcja na temat powstania styczniowego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w kościele św. Barbary w Miechowie, mszą świętą w intencji poległych podczas bitwy powstańców. Następnie na rynku przed pomnikiem z orłem odbył się apel poległych. Pomnik wybudowany został w miejscu studni, do której Rosjanie wrzucali zabitych Polaków.

W obchodach udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski, a także przedstawiciele władz powiatu miechowskiego.

Około godz. 12.00 w Miechowskim Domu Kultury, przy ul. Racławickiej 10 zaproszeni goście wysłuchali prelekcji historycznej na temat powstania styczniowego. Po niej zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i wiedzy historycznej. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich z powiatu miechowskiego, a także drużyny harcerskie.

W 1863 roku w Miechowie rozegrała się jedna z najbardziej tragicznych bitew powstania styczniowego. Rosjanie użyli gęstego ognia z broni palnej, w skutek czego około 1500 Polaków poniosło klęskę. Miasto zostało wtedy całkowicie spalone.
miechow panorama
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj