MISTRZOWIE W NIEPOŁOMICACH
2010-01-29
Ponad 800 obrazów oraz rzeźb z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zostanie przewiezionych do muzeum na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wystawę dzieł mistrzów zachodnioeuropejskich m.in.: francuskich, flamandzkich i hiszpańskich będzie można oglądać w Niepołomicach od kwietnia.

Umowa przeniesienia dzieł z Muzeum Książąt Czartoryskich i ulokowania ich na Zamku w Niepołomicach została podpisana 1 lutego (poniedziałek). W spotkaniu udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Podczas uroczystości pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski wręczył zasłużonym pracownikom medale za długoletnią służbę.

Do Niepołomic zostaną przewiezione obrazy i rzeźby, które są własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, a do tej pory były eksponowane w Muzeum Książąt Czartoryskich, przy ul. Św. Jana 19 w Krakowie. Wystawa 150 obrazów reprezentujących malarstwo zachodnioeuropejskie, od średniowiecza do XVIII zostanie otwarta w Niepołomicach prawdopodobnie już w kwietniu. W stałej ekspozycji znajdą się m.in.: „Adoracja dzieciątka” Lorenzo Lotto, „Samobójstwo Lukrecji Rzymskiej” ze szkoły Lucasa Cranacha Starszego oraz obrazy Petera Bruegela Młodszego, Bernardo Strozzi, Paolo Veneziano oraz Luca Giordano. Wystawa potrwa do momentu zakończenia remontu siedziby Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Zamek w Niepołomicach
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj