MŁODZI STRAŻNICY ZABYTKÓW
2009-12-11
65 uczniów szkół gimnazjalnych z Małopolski zostało strażnikami dziedzictwa kulturowego. Ich zadaniem będzie dbanie o wygląd lokalnych zabytków, opracowywanie materiałów dotyczących najbardziej urokliwych miejsc regionu oraz współpraca z przedstawicielami służb m.in. policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej w zakresie ochrony zabytków.

Od 1 września 2009 roku Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony realizowało w szkołach podstawowych i gimnazjach projekt „Ochronię mój zabytek – młodzieżowa straż dziedzictwa kulturowego Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej i Stryszowa”. Uczestniczyło w nim prawie 200 dzieci.

Celem projektu było zainteresowanie młodzieży dziedzictwem kulturowym regionu oraz wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla lokalnych zabytków.

Dzieci w ramach projektu uczestniczyły w warsztatach archeologicznych na terenie Lanckorony, Stryszowa i Kalwarii Zebrzydowskiej, a także uczyły się fotografować zabytki. Młodzież spotykała się z konserwatorami zabytków, którzy m.in. pokazali jak zabezpiecza się zabytki oraz kataloguje obiekty muzealne. Natomiast policjanci oraz strażacy zorganizowali dzieciom pokazy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. W ramach projektu dzieci brały udział w konkursach plastycznych, a także przygotowywały informacje o lokalnych zabytkach.

12 grudnia (sobota) o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Podczas spotkania wręczone zostały odznaki strażników dziedzictwa kulturowego oraz pamiątkowe dyplomy. W uroczystości udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Projekt „Ochronię mój zabytek – młodzieżowa straż dziedzictwa kulturowego Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej i Stryszowa” realizowany był w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Organizatorzy otrzymali dofinansowanie z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt zrealizowany został przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Konferencja w Lanckoronie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj