LATAJĄCA KARETKA W BALICACH
2009-12-10
Dzisiaj (7 grudnia) w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Balicach swój dyżur rozpoczął pierwszy z 23 nowoczesnych śmigłowców zakupionych przez ministra zdrowia na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kabina zmodyfikowana specjalnie na potrzeby pacjentów i nowoczesne wyposażenie medyczne to najważniejsze cechy nowych latających karetek.

W przekazaniu nowego śmigłowca wziął udział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Krakowska maszyna jest jednym z 23 śmigłowców EC 135, jakie do końca 2010 trafią do jednostek Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w całej Polsce. Program wymiany floty powietrznej pogotowia rozpoczął się w 2008 roku. Po podpisaniu umowy z koncernem Eurocopter przez pół roku trwały prace nad dostosowywaniem kabiny medycznej do warunków, w jakich muszą pracować ratownicy. Przeanalizowano ponad 40 tys. misji ratunkowych i stwierdzono, że momentami najbardziej krytycznymi dla życia pacjentów mogą być zabiegi resuscytacji i intubacji tchawicy. Wnioski z analizy przekazano zespołowi polskich i szwajcarskich specjalistów. W efekcie powstał całkiem nowy model kabiny medycznej dla śmigłowców ratunkowych, w którym zadbano przede wszystkim o to, aby resuscytacja i intubacja pacjentów mogły być przeprowadzane w locie, bez konieczności lądowania.

Nowe śmigłowce, poza ulepszoną kabiną medyczną posiadają szereg udogodnień dla ratowników i pilotów: dodatkowe lampy oświetlające teren lądowania czy zaawansowany komputer do zarządzania lotem. Są co prawda mniejsze niż używane do tej pory śmigłowce, ale pozwala im to na bezpieczne lądowanie w miejscach niedostępnych, a dzięki modernizacji kabiny udało się zastosować w nim rozwiązania dostępne do tej pory tylko w większych śmigłowcach (np. możliwość przejścia z kabiny pilota do tylnej części maszyny).
śmigłowiec EC 135 Balice Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj