MANGGHA OBCHODZI 15 LAT
2009-11-28
Krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „manggha” obchodzi 15 lat. Z tej okazji w sobotę, 28 listopada w muzeum odbył się koncert Leszka Możdżera. W obchodach jubileuszu wziął udział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „manggha” zostało powołane do życia przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz w 1994 roku.
Działalność placówki jest unikalna nie tylko w Polsce, ale i w Europie (jedyna podobna działa w Hajfie w Izraelu). „Manggha” łączy funkcje muzeum i centrum kultury. Można tu nie tylko oglądać stałą ekspozycję dawnej sztuki Japonii z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, ale systematycznie organizowane są też wernisaże współczesnej sztuki Japonii. Odbywają się koncerty i pokazy, warsztaty, spotkania i konferencje promujące kulturę i technikę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Początkowo Centrum było oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. 1 września 2007 roku zmieniło swój status i stało się odrębną placówką. W niedalekiej przyszłości swoją działalnością ma objąć także inne kraje Dalekiego Wschodu.

manggha japonia centrum sztuka kultura
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj