W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM BRYTYJSKIM
2009-11-09
10 listopada (wtorek) w Krakowie odbyły się obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Uroczystości upamiętniają brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach na frontach całego świata.

W obchodach, które rozpoczęły się o godz. 10.45 na Cmentarzu Rakowickim przy kwaterze brytyjskiej udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Kwatera brytyjska na Cmentarzu Rakowickim jest największym z trzech angielskich cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie Polski. To miejsce spoczynku żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy stracili życie w walkach na terenie południowej Polski, zarówno w trakcie I i II wojny światowej. Bohaterowie Wspólnoty Brytyjskiej to przedstawiciele różnych narodowości m.in. obywatele Południowej Afryki, Australijczycy, Kanadyjczycy, Polacy i Hindusi.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej znany jest również jako Dzień Maku. W październiku i listopadzie Brytyjczycy kupują maki a następnie przypinają je do ubrań. Tradycja ta pochodzi z okresu bitew we Flandrii podczas pierwszej wojny światowej. Na flandryjskich polach poległo wielu alianckich żołnierzy. Po zakończeniu walk na polach w miejscu stoczonych walk wyrosły czerwone maki. Dlatego uczestnicy uroczystości mieli przypięte do ubrań czerwone maki - symbol pamięci o żołnierzach.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj