ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KRAKOWIE
2009-11-09
11 listopada (środa) w Krakowie odbyły się obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Obchody rozpoczęły się o godz. 9.40 na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów. O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza święta.Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł patriotyczny pochód, w którym udział wzięli m.in. władze miasta oraz województwa, formacje kawaleryjskie, orkiestra Garnizonu Kraków, Kompania Honorowa 2.Korpusu Zmechanizowanego, Kompania Honorowa Policji i przedstawiciele Bractwa Kurkowego. Uczestnicy pochodu przeszli pod Krzyż Katyński, na plac św. Idziego i złożyli wspólny wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski. W trakcie tej uroczystości plac Św. Idziego otrzymał imię Ojca Adama Studzińskiego.

Następnie uczestnicy przeszli na plac Matejki, gdzie o godz. 12.30 przed grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Obchody zakończyła defilada orkiestry Garnizonu Kraków, Kompanii Honorowej 2. Korpusu Zmechanizowanego, 6. Brygady Desantowo – Szturmowej, 8. Bazy Lotniczej, Straży Miejskiej i formacji kawaleryjskich.

O godz. 17.00 na Rynku Głównym odbędzie się 35. Lekcja śpiewania „Radosna Niepodległości” z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot.
plac matejki kraków grób nieznanego żołnierza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj