PIERWSZY ROBOT PIROTECHNICZNY W BALICACH
2009-10-26
Jeszcze w tym roku Straż Graniczna w Krakowie-Balicach otrzyma od wojewody małopolskiego robota pirotechnicznego. Sprzęt będzie używany przez funkcjonariuszy przy rozpoznawaniu oraz usuwaniu ładunków wybuchowych. Będzie to pierwszy robot pirotechniczny na krakowskim lotnisku.

Robot wyposażony jest w cztery kamery, w tym jedną kamerę podczerwieni, sprzęt do nagrywania przebiegu przeprowadzanych akcji oraz chwytak do przenoszenia przedmiotów o maksymalnej wadze 18 kg .

Sterowany jest zdalnie przy użyciu niewielkiej konsoli w formie walizki. Konsola umożliwia także obsługę dodatkowego wyposażenia robota (m.in. kamer, chwytaka). Na ekranie konsoli wyświetlane są obrazy z kamer oraz informacje o stanie technicznym robota.

Pojazd sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 °. Jego niewielki rozmiar umożliwia prowadzenie akcji w trudnodostępnych miejscach np. na pokładach samolotów, w autobusach i pociągach.

Robot przystosowany jest do działań w sytuacjach zagrożeń chemicznych, biologicznych, nuklearnych i promieniotwórczych oraz w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz, upały, opady).

Koszt nowoczesnego sprzętu wyniósł ponad 600 tysięcy złotych. Pieniądze na jego zakup przekazał wojewoda małopolski z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na modernizację i utrzymanie przejść granicznych.
Robot trafi do Balic najpóźniej 15 grudnia.
robot bomba pirotechnika wybuch
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj