KONGRES RELIGIJNY W KRAKOWIE
2009-09-04
W Krakowie odbył się Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie” z udziałem przedstawicieli różnych religii i kultur. We wtorek (8 września), uczestnicy kongresu odwiedzili Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie "Ludzie i Religie" zainaugurowano w niedzielę (6 września) konferencją otwarcia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W poniedziałek (7 września) odbyły się dyskusje panelowe, które podzielone zostały na dwie sesje (o godz. 9:30 oraz o godz. 16:30) i odbyły się w różnych miejscach centrum Krakowa (m.in. w Filharmonii Krakowskiej, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum UJ). W Teatrze im. J. Słowackiego, Kardynał Stanisław Dziwisz został uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego, przyznaną mu w czerwcu przez kapitułę nagrody w Nowym Jorku. Nagroda przyznana została w 95. rocznicę urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera AK. Kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał nagrodę „za niesienie prawdy Jana Pawła II”. W latach poprzednich laureatami Orłów Karskiego byli m.in. redakcja "Tygodnika Powszechnego", ks. prof. Józef Tischner i prof. Bronisław Geremek.

We wtorek (8 września), który był ostatnim dniem kongresu, uczestnicy pojechali do Auschwitz-Birkenau. O godz. 11 odbył się tam Marsz i Ceremonia Pamięci. Uczestniczył w nim Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski. O godz. 17:30, już w Krakowie, różne grupy wyznaniowe modliły się o pokój, natomiast o godz. 19 odbyła się ceremonia zakończenia kongresu na Rynku Głównym w Krakowie.

Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie” zorganizowany został przez Archidiecezję Krakowską i Wspólnotę Sant’Egidio z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Liderzy różnych religii oraz pielgrzymi z całego świata spotykali się, aby wspólnie modlić się w intencji pokoju, a także dyskutować o sprawach społecznych, religijnych i kulturowych.

Szczegółowe informacje o kongresie można znaleźć na stronach: www.franciszkanska3.pl, www.diecezja.pl.
kuria religie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj