PIENIĄDZE NA ODBUDOWĘ DOBCZYC
2009-08-28
Dobczyce otrzymały z budżetu państwa 2 miliony złotych na odbudowę dróg i mostów zniszczonych podczas ostatniej ulewy. Poszkodowane rodziny dostaną również 1 milion złotych rządowej pomocy.

W środę Marcin Pawlak, burmistrz Dobczyc, wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o 2 miliony złotych na odbudowę zniszczonych dróg, mostów i przepustów. Jerzy Miller, wojewoda małopolski, poparł ten wniosek. Wstępne szacunki strat, przygotowane przez komisje gminne, mówią o zniszczeniach na kwotę około 4,5 mln złotych. Te dane nie są jeszcze ostateczne i będą weryfikowane przez komisje wojewody.

Minister przychylił się do wniosku burmistrza oraz opinii wojewody i przyznał Dobczycom 2 miliony na odbudowę. Równocześnie zwolnił władze miasta z obowiązku dopłacenia z własnego budżetu 20 procent wartości dofinansowywanych remontów. Najpilniejsze inwestycje po ulewie w Dobczycach będą w całości finansowane z budżetu państwa.

MSWiA, na wniosek Jerzego Millera, przyznało 1 milion złotych rządowej pomocy. Władze Dobczyc przekażą zasiłki rodzinom, które najbardziej ucierpiały. Te pieniądze przeznaczone są na zakup rzeczy pierwszej potrzeby, m.in. leków, żywności, odzieży, sprzętów gospodarstwa domowego. Maksymalna wysokość zasiłku to 6 tys. złotych.

W nocy z 22 na 23 sierpnia w Dobczycach i okolicy spadło ponad 100 mm. sześć deszczu. Opady były tak silne, że zalały 150 domów mieszkalnych - w większości domów zalane zostały piwnice i podwórza. Dwie rodziny (z Dobczyc i Nowej Wsi) musiały opuścić swoje domy. Zalane zostały również warsztaty uczniowskie Zespołu Szkół Elektrycznych w Dobczycach. Oprócz tego, podtopionych zostało 100 domków letniskowych, głównie nad Rabą.
powódź_ Małopolska_ pomoc społeczna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj