PRAWIE 8 MILIONÓW REKOMPENSATY ZA MIENIE ZABUŻAŃSKIE
2009-06-22
Jerzy Miller, wojewoda małopolski wydał decyzję o przyznaniu prawa do rekompensaty w wysokości prawie 8 milionów złotych. To najwyższa rekompensata, jaką do tej pory przyznał wojewoda małopolski za mienie zabużańskie.

Wartość całości majątku oszacowano na ponad 100 milionów złotych. Decyzja wydana teraz przez wojewodę dotyczy części tego majątku. W jego skład wchodziły m.in. kamienice, grunty, magazyny, a nawet bocznica kolejowa.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie toczy się obecnie 3120 spraw dotyczących rekompensat na mienie zabużańskie.

W 2009 roku wojewoda małopolski wydał już 116 decyzji, z czego 82 pozytywnych (potwierdzających prawo do rekompensaty). W roku ubiegłym wydano 73 decyzje.

Niektóre wnioski są dość nietypowe, np. o rekompensatę za samochód ciężarowy zarekwirowany przez Armię Czerwoną czy za ratusz wyceniony na 19 mln złotych lub też „nieruchomości położone gdzieś między Ukrainą a Mołdawią” - których dokładną lokalizację spadkobiercy właścicieli dopiero starają się ustalić.

Wojewoda wydaje decyzję o przyznaniu prawa do rekompensaty, a także określa kwotę rekompensaty. Zgodnie z ustawą, jest to 20 procent wartości majątku. Informacja o przyznaniu prawa do rekompensaty trafia następnie do centralnego rejestru, prowadzonego przez ministra skarbu państwa, a następnie przekazywana jest do Banku Gospodarstwa Krajowego, który wypłaca rekompensatę.

Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił w całej Polsce od początku prowadzenia wypłat do końca maja 2009 r. 16 824 rekompensaty na kwotę ponad 713 mln zł.

31 grudnia ubiegłego roku minął ostateczny termin składania wniosków. Wszyscy, który nie złożyli wniosku do końca minionego roku nieodwołalnie stracili możliwość starania się o rekompensatę.
Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości_tablica
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj