PANDEMIA GRYPY
2009-06-15
11 czerwca (czwartek) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii grypy typu A/H1N1.

Wprowadzenie szóstego, najwyższego stopnia alarmu pandemicznego oznacza, że wirus, który ma możliwość przenoszenia się z człowieka na człowieka, rozprzestrzenia się stopniowo na inne rejony świata. Stan pandemii wprowadzono głównie z powodu pojawienia się dużej liczby zachorowań w innych rejonach świata niż ten, w którym po raz pierwszy stwierdzono przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi. WHO podjęła decyzję głównie z powodu wystąpienia dużych ognisk zachorowań, które nie miały związku z podróżami do rejonów zagrożonych.

Ogłoszenie 6 fazy pandemii grypy nie oznacza, że wirus grypy typu A/H1N1 stał się bardziej zjadliwy. Nie oznacza również, że wirus spowoduje duże zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa.

Do tej pory na świecie stwierdzono łącznie 31 727 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1 w 78 krajach. W Polsce odnotowano 204 podejrzenia zakażenia, z czego 7 potwierdzono. W Małopolsce stwierdzono 2 przypadki.

Osoby, które zostały zakażone wykazywały łagodne objawy i powróciły lub powracają do zdrowia. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Europie, gdzie tylko u niewielkiego procenta osób zakażonych stwierdzono cięższy przebieg choroby. Dotyczyło to głównie osób cierpiących z powodu innych chorób przewlekłych. Osoby takie zwykle ciężej przechodzą zakażenie wirusem grypy.

Małopolska jest przygotowana na wypadek większej liczby zachorowań na grypę A/H1N1. W województwie znajduje się 365 łóżek na oddziałach zakaźnych i mamy 64 specjalistów chorób zakaźnych.

Przypominamy, że w Warszawie uruchomiona została ogólnopolska infolinia dotycząca zakażeń wirusem grypy świń. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Numery telefonów stacjonarnych:

(22) 54 21 412 – czynny całodobowo
(22) 54 21 413 – czynny od 8:00 do 16:00
(22) 54 21 414 – czynny od 8:00 do 16:00

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej: Państwowa Inspekcja Sanitarna


sanepid logo państwowa inspekcja sanitarna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj