POLSKO-SZWAJCARSKI DIALOG
2008-12-05
W poniedziałek (8 grudnia) Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski wziął udział w polsko-szwajcarskim seminarium „Swiss-Polish Cohesion Funds & Dialogue Between Science and Culture”. Seminarium trwać będzie przez dwa dni.

Pierwszego dnia (8 grudnia) seminarium odbyło się w Auli Magma, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Następnego dnia uczestnicy spotkali się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W spotkaniu udział zapowiedzieli m.in.: Benedict de Cerjat, Ambasador Szwajcarii w Polsce, Jarosław Starzyk, Ambasador Polski w Szwajcarii, władze miasta i województwa oraz rektorzy AGH i UJ.

Przedstawiciele obu krajów omówiają polsko-szwajcarską współpracę pomiędzy szkołami wyższymi, ośrodkami badawczymi oraz działającymi na terenie Małopolski przedsiębiorstwami. W trakcie sympozjum Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski omówił potencjał gospodarczy województwa oraz możliwości przyciągania partnerów gospodarczych do Małopolski.

Polsko-szwajcarskie seminarium organizowane jest po raz trzeci. Poprzednie spotkanie odbyło się w Berlinie. W trakcie spotkania określono tematy wspólnych inicjatyw w zakresie rozwoju nauki i kultury. Teraz w Krakowie uczestnicy seminarium zaprezentują projekty wspólnych przedsięwzięć. Projekty te w przyszłości mogą być finansowane z Funduszu Spójności.


Fundusz Spójności to forma pomocy finansowej dla krajów Unii Europejskiej, która ma na celu ujednolicenie polityki gospodarczej i społecznej Unii. Ze środków Funduszu Spójności finansowane są projekty o zasięgu krajowym. Korzysta z nich również Polska. Rząd szwajcarski przeznaczył na ten cel 1 mld franków szwajcarskich (CHF).
AGH
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj