DZIEŃ OTWARTY
2008-11-10
10 listopada był dniem otwartym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Można było zwiedzić zabytkowy gmach przy ul. Basztowej 22 w Krakowie, a także spotkać się z Jerzym Millerem, Wojewodą Małopolskim oraz Stanisławem Sorysem, Wicewojewodą Małopolskim.

Jedną z atrakcji była wystawa archiwalnych i do tej pory rzadko udostępnianych fotografii przedstawiających pracę wojewodów okresu międzywojennego.

Historia budynku przy ul. Basztowej 22 jest bardzo ciekawa. Budowę rozpoczęto w roku 1900 i podczas kopania fundamentów odkryto ludzkie szczątki, których pochodzenie nigdy nie zostało wyjaśnione. Gmach wzniesiony został na potrzeby CK Starostwa Krakowskiego. 1 września 1921 roku powołane zostało województwo krakowskie, którego siedzibę umieszczono przy ul. Basztowej 22. Na pierwszym piętrze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne oraz mieszkanie wojewody, które w sumie zajmowały powierzchnię 600 metrów kwadratowych. Dziś już wojewoda nie mieszka przy Basztowej 22, a jego gabinet jest o wiele mniejszy, nadal jednak zachowało się wiele interesujących elementów wystroju wnętrza a także piękne obrazy.
dzień otwarty millerdzień otwarty wlezień
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj