UCZMY SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE
2008-05-15
W czwartek (15 maja) ratownicy z grupy „R kwadrat” oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie szkolili w zakresie udzielania pierwszej pomocy 16 pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Szkolenie, zorganizowane przez Jerzego Millera, Wojewodę Małopolskiego, ratownicy poprowadzili bezpłatnie.

Jerzy Miller pragnie w ten sposób propagować wśród mieszkańców umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Większość ludzi nie umie reagować w sytuacji zagrożenia i nie potrafi udzielić podstawowej pomocy np. ofiarom wypadku. Nie wiedzą nawet, jak prawidłowo i skutecznie wezwać fachowe służby, np. pogotowie czy straż pożarną. Świadkowie wypadków swoją bezczynność argumentują obawą przed wyrządzeniem krzywdy podczas nieprofesjonalnego udzielania pomocy.

Ratownicy, wraz z wojewodą, chcą przekonać, że pierwszej pomocy w podstawowym zakresie udzielić może każdy i że nie należy się tego bać. Bezczynność natomiast stanowi dla ofiary dużo większe zagrożenie. Udzielenie pierwszej pomocy nie jest skomplikowane i każdy powinien to umieć - przekonują ratownicy.

Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz ćwiczeń praktycznych, m.in. na fantomach.

Grupa „R kwadrat” to działająca od kilku lat ochotnicza grupa profesjonalnych ratowników motocyklistów oraz rowerzystów. Współpracowali z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym, prowadząc dyżury i patrolując Kraków. Obsługują także imprezy masowe. Dysponują w pełni wyposażonym motocyklem ratunkowym oraz rowerami.
szkolenie-Koło Gospodyń Wiejskich - pierwsza  pomocszkolenie-Koło Gospodyń Wiejskich - pierwsza  pomoc
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj