AKADEMIA MISIA RATOWNIKA
2008-04-04
    Od września 2007 r. w Malopolsce w projekcie „Akademia Misia Ratownika” uczestniczyło ponad 6 tys. dzieci z 46 szkół podstawowych. W piątek (4 kwietnia) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podsumowanie akcji.

„Akademia Misia Ratownika” przygotowana została przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma na celu ochronę dzieci i młodzieży przed zagrożeniami takimi jak np.:wypadki drogowe, przemoc czy uzależnienia. W ub. roku z budżetu Wojewody Małopolskiego udzielona została dotacja w wysokości 60 tys. złotych, w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Bohaterem projektu jest rozpoznawalna już przez dzieci postać Misia Ratownika – maskotki, w którą wyposażane są służby ratownicze na terenie całego kraju. Podczas cyklu zajęć w szkołach dzieci poznawały m.in. elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze, uczyły się prawidłowo oceniać niebezpieczeństwo i reagować w przypadku zagrożenia, np. jak wezwać karetkę pogotowia, pod jaki numer zadzwonić, by poprosić o pomoc, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku drobnego skaleczenia czy poparzenia. Zajęcia prowadzone były w formie spektakli i zabawy z dziećmi, a nie szkolnych lekcji. W roli prelegentów wystąpiło 80 policjantów, 60 strażaków, 270 nauczycieli, a także przedstawiciele służb medycznych.

W ramach akcji u dzieci zostały również przeprowadzone badania wzroku, słuchu oraz lateralizacji (ocena prawo- i leworęczności).

Podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim organizatorzy akcji przekazali certyfikat oraz podziękowania dla Jerzego Millera, Wojewody Małopolskiego. W jego imieniu dyplom odebrał Marek Rut, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW. Certyfikaty otrzymali również m.in. przedstawiciele: władz miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratorium Oświaty,policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego.
Mis ratownik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj