Tradycja i wspólnota. Intronizacja Króla Kurkowego
2025-06-07

Historia krakowskiego Bractwa Kurkowego sięga XIII wieku, a jego obecność w życiu miasta od ponad 750 lat świadczy o trwałości i żywotności tej unikalnej wspólnoty. Na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się uroczysta intronizacja nowego Króla Kurkowego – Macieja Żółcińskiego. W wydarzeniu, organizowanym przez Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Najcenniejszym symbolem Bractwa jest Srebrny Kur – klejnot z 1565 roku, uważany za największe i najokazalsze godło tego typu na świecie.

Bractwo Kurkowe to nie tylko piękna tradycja sięgająca średniowiecza, ale także przykład społecznego zaangażowania i obywatelskiej wspólnoty. Dzisiejsze wydarzenie potwierdza, jak silne są w Krakowie i Małopolsce wartości, które łączą historię z nowoczesnością – mówi II wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki w Celestacie. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II i Barbakanie. Centralnymi punktami uroczystości były msza święta w Bazylice Mariackiej oraz intronizacja nowego króla na scenie na Rynku Głównym. Wydarzenie zakończył przemarsz do parku Strzeleckiego i tradycyjny piknik bracki.


Fot. Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie

2025_intornizacja_krola_kwocz 2025_intornizacja_krola_kwocz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj