85 lat po pierwszej zsyłce Polaków na Sybir. Nowa wystawa stała w Forcie Skotniki w Krakowie.
2025-03-11

I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger odwiedziła Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zlokalizowane w Forcie nr 52 i 1/2N „Skotniki”. W 85. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir w czasie II wojny światowej zorganizowano tam nową stałą wystawę pt. „Na szlaku II Korpusu Polskiego i w osiedlach uchodźczych – Zesłani na Sybir. Losy obywateli polskich deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej”.
 
 - Historia zesłań Polaków na Sybir to jedno z najtragiczniejszych, ale i najbardziej heroicznych doświadczeń naszego narodu. Nowa wystawa w Forcie Skotniki przypomina o losach wielu deportowanych, ich cierpieniu, ale też niezłomnej woli przetrwania. To ważna lekcja historii i hołd dla tych, którzy przeszli przez piekło zesłania – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Podczas wizyty wicewojewodzie Elżbiecie Achinger towarzyszyła dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego MUW w Krakowie Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. O wystawie opowiedział założyciel i pierwszy dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN dr hab. prof. UKEN Hubert Chudzio.

WhatsApp_Image_2025-03-12_at_12-56-45WhatsApp_Image_2025-03-12_at_12-56-45_1WhatsApp_Image_2025-03-12_at_12-56-46_1WhatsApp_Image_2025-03-12_at_12-56-46_2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj