Handel ludźmi to przestępstwo. Ma różne twarze i złożone mechanizmy, obejmujące m.in. werbowanie, przemieszczanie czy przetrzymywanie w ukryciu osób. Zawsze stanowi poważne naruszenie podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do wolności, godności czy decydowania o swoim życiu.
Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi w nowym składzie. W spotkaniu wzięli udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW Ryszard Jaworski. Obecni byli także m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Wydziału Spraw Cudzoziemców oraz Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Podczas posiedzenia wybrano nowego przewodniczącego Zespołu. Funkcję tę będzie sprawować kierownik Oddziału do Spraw Integracji Cudzoziemców oraz Realizacji Programów Rozwoju Instytucji Opieki nad Dziećmi w Wieku do Lat 3 Wydziału Polityki Społecznej Katarzyna Przybycień.
- Przeciwdziałanie handlowi ludźmi to ważne wyzwanie dla administracji rządowej. Nasz Zespół jest platformą regionalną wymiany informacji i współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w te działania. Dzisiejsze spotkanie było krokiem w kierunku wzmocnienia współpracy na rzecz bezpieczeństwa, ale też ochrony praw człowieka. Niewątpliwie bowiem czyny mające znamiona handlu ludźmi naruszają tak podstawowe aspekty człowieczeństwa jak prawo do wolności i godności – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Celem funkcjonowania Zespołu jest usprawnienie działalności prewencyjnej oraz wsparcia i reintegracji ofiar (w szczególności obywateli polskich), a także pobudzenie aktywności lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych w tym zakresie.
Portal zajmujący się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi:
https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi/handel-ludzmi-w-polsce