Bez obywatelstwa, dowodu tożsamości, konta w banku. Kim są bezpaństwowcy?
2024-06-18

Nie mają żadnego dowodu tożsamości, nie mogą podróżować, wynająć mieszkania, założyć konta w banku. Nie są obywatelami żadnego kraju. O bezpaństwowcach w programie „Radiowy WOS” w Radiu Kraków opowiedziała dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, była, wieloletnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.

– Bezpaństwowcem jest osoba, która nie posiada żadnego obywatelstwa. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba straciła obywatelstwo swojego kraju, nie nabyła innego i w taki sposób została bezpaństwowcem. Są też osoby, które są pozbawiane swojego obywatelstwa np. przez reżim i nie nabyły innego. Przepisy krajowe, np. polskie, pozwalają takim osobom zalegalizować swój pobyt. Jeśli spełnią odpowiednie warunki, mogą się ubiegać o status uchodźcy i wtedy otrzymują tzw. genewski dokument podróży, będący czymś w rodzaju międzynarodowego paszportu. Pod określonymi warunkami również wojewodowie mogą wydać tymczasowy dokument tożsamości cudzoziemca. Dla bezpaństwowców jest też droga do nabycia obywatelstwa polskiego, jeżeli oczywiście spełnią warunki takie jak znajomość języka polskiego i kilkuletni legalny pobyt w Polsce – mówi dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Podczas Narodowego Spisu Ludności w 2021 r. mniej niż 100 osób mieszkających w Polsce określiło się jako bezpaństwowcy.
 
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/bez-obywatelstwa-dowodu-tozsamosci-konta-w-banku-kim-sa-bezpanstwowcy/


20240410_Radio_Krakow_DG 20240410_Radio_Krakow_DG 20240410_Radio_Krakow_DG
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj