Działalność edukacyjna, oświatowa i szkoleniowa w szczególności w zakresie m.in. medycyny i profilaktyki zdrowia, nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, prawnych oraz technicznych. Popularyzowanie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań osób starszych. To tylko niektóre z zadań realizowanych przez Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, który dzisiaj obchodzi 20-lecie.
W uroczystościach jubileuszowych udział wzięła ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Obecny był także prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
- 20 lat kształcenia seniorów w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku to wspaniała okazja do złożenia gratulacji osobom, które go tworzyły. Dziękuję Państwu za tę ważną misję realizowaną z myślą o seniorach. Życzę kolejnych jubileuszy. Bycie seniorem daje możliwości, na które wcześniej brakowało czasu. Jest też szansą na tworzenie nowych przyjaźni i szeroko pojęty rozwój. Uniwersytety Trzeciego Wieku doskonale realizują tę ideę - mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Uroczystości 20-lecia Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęły się od prezentacji historii SUTW. Wydarzenie swoim występem uświetnił zespół teatralny SUTW „Gwiazdeczki” i koncert jazzowy.
W działaniach edukacyjno-aktywizujących, które organizowane były przez Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, w latach 2004-2024 uczestniczyło około 10 tysięcy seniorów – mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Obejmowały one profilaktykę zdrowia, psychologię, aktywność ruchową, kulturę, sztukę, historię, nowe technologie, prawo, ekonomikę, nauki przyrodnicze oraz turystykę.