W nocy IMGW-PIB podniósł ostrzeżenie meteorologiczne o silnym deszczu z burzami dla naszego województwa do III – najwyższego – stopnia.
Wydane ono zostało dla 17 powiatów (bocheński, brzeski, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wadowicki i wielicki). Obowiązuje do godz. 22.00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 90 mm do 110 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.
Do II stopnia zostało także podniesione ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Obowiązuje ono dla zlewni dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy. W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu zaznaczą się wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.
Aktualna sytuacja meteorologiczna
Aktualnie miejscami występują opady deszczu o natężeniu silnym i ulewnym, punktowo nawalnym, którym towarzyszą także burze i opad do 30 mm. Strefa opadów wraz z burzami przemieszcza się na północny zachód. W ciągu najbliższych 2 godzin prognozowane jest dalsze występowanie lokalnych burz i intensywnych opadów.
Raport służb
Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie – informuje, że na tę chwilę brak stanów alarmowych oraz ostrzegawczych na rzekach.
Wójt gminy Wiśniowa wczoraj o godz. 21.00 wprowadził na swoim terenie pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku obfitych opadów deszczu zostały zalane m.in. sklepy, piwnice, zatkany przepust na drodze gminnej nad szkołą podstawową.
Rano wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odebrał meldunki o aktualnej sytuacji pogodowej. Jest też w telefonicznym kontakcie z wójtem Wiśniowej Bogumiłem Pawlakiem.
Państwowa Straż Pożarna odnotowała 68 zdarzeń atmosferycznych, w tym głównie w powiatach:
Kraków – 14,
Myślenice – 12,
Oświęcim – 10,
Tarnów – 6,
Sucha Beskidzka – 5,
Nowy Targ – 5.
Rodzaj prowadzonych działań :
udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew/gałęzi, pompowanie wody z zalanych posesji/budynków.
Ok. 4 tys. odbiorców bez zasilania w energię eklektyczną. Przewidywany czas usunięcia awarii: godziny poranne.
Międzynarodowy Port Lotniczy BALICE podaje, że nie wystąpiły utrudnienia. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są w Małopolsce przejezdne. PKP PLK informuje o osunięciu się ziemi na torze linii nr 98 Chabówka – Skawa. Zatrzymane zostały 2 pociągi pasażerskie. Prowadzono prace naprawcze i zabezpieczające. Tor był zamknięty w godzinach 21:30-23:05.
Od godz. 6:20 wstrzymany został ruch pociągów na trasie Kęty-Kozy (powiat oświęcimski) z powodu zalanych torów intensywnymi opadami deszczu. W chwili obecnej organizowana jest komunikacja zastępcza.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco przesyła stosowne komunikaty ostrzegające do miejskich i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz wojewódzkich służb i straży. Sytuacja jest monitorowana, a właściwe służby i straże gotowe do wzmożonych działań. Wydziały Polityki Społecznej oraz Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie są do dyspozycji samorządów w razie wystąpienia szkód w gospodarstwach domowych lub infrastrukturze komunalnej.
Aktualne ostrzeżenia pogodowe: https://meteo.imgw.pl/dyn?oshyd=true