Około 17 tys. osób, w tym ponad 1,4 tys. kobiet z całej Małopolski, zgłosiło się do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczęła się 1 lutego 2024 roku. To około 93% wszystkich osób, które w tym roku otrzymały wezwanie.
O tym, jak przebiega kwalifikacja wojskowa w województwie małopolskim, opowiedzieli podczas briefingu prasowego: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum płk Paweł Wójcik oraz starosta krakowski Wojciech Pałka.
Wysoka frekwencja
– Od początku lutego około 17 tys. osób zgłosiło się do łącznie 25 komisji lekarskich: jednej wojewódzkiej i 24 powiatowych. Sześć z nich, w tym ta położona przy ul. Podchorążych 3 w Krakowie, gdzie się obecnie znajdujemy, jeszcze pracuje. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zakończy się 30 kwietnia. Już dziś rejestrujemy znacznie większą frekwencję niż w roku ubiegłym. Dotychczas największy odsetek wstawiennictwa odnotowaliśmy wśród mieszkańców powiatu brzeskiego – około 97% wezwanych. W całym województwie to około 93%. Istotny jest fakt, że wśród młodych ludzi rośnie świadomość dotycząca ich obowiązków obywatelskich. To zasługa dobrej komunikacji i szeroko zakrojonych akcji promocyjnych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Kwalifikacja to nie pobór do wojska
– Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska. Każdy dorosły obywatel RP, który ukończy 18 rok życia, podlega kwalifikacji wojskowej w celu określenia odpowiedniej kategorii zdrowotnej (...). Mamy pięć Wojskowych Centrów Rekrutacji, a przedstawiciele WCR-ów muszą być na każdej powiatowej komisji lekarskiej. Były okresy, w których na terenie województwa działało jednocześnie kilkanaście powiatowych komisji lekarskich, dlatego, panie wojewodo, bardzo dziękuję za sprawne zaplanowanie tej kwalifikacji. Należą się podziękowania na ręce starostów, w tym starosty krakowskiego, za bardzo dobre przygotowania obiektów i lokali – dodaje szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum płk Paweł Wójcik.
Ponad 1,9 tys. osób z powiatu krakowskiego
– Jeśli chodzi o powiat krakowski, to ponad 1,9 tys. osób zostało w tym roku poddanych kwalifikacji. Około 85% wezwanych stawiło się przed powiatową komisją, w tym 94 panie. Jest nam niezmiernie miło, że również kobiety wyrażają zainteresowanie, aby być tutaj i być może w przyszłości zainteresować się służbą – twierdzi starosta Wojciech Pałka.
Kto podlegał kwalifikacji wojskowej?
W bieżącym roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegali:
1) mężczyźni urodzeni w 2005 roku;
2) mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3) osoby, które w latach 2022 i 2023:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;
4) kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
6) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Zainteresowanie służbą wojskową
– Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w prowadzenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności Małopolan do pełnienia służby wojskowej. Osoby, które zgłosiły się przed komisje lekarskie, miały możliwość zdobycia nowej wiedzy na temat funkcjonowania Wojska Polskiego. Jak podkreśla pan premier Władysław Kosiniak-Kamysz, coraz więcej Polaków jest zainteresowanych służbą wojskową. Ma na to wpływ szereg czynników i działań, które podejmuje nasz rząd. Szczegółów udzielają Wojskowe Centra Rekrutacji. Serdecznie zachęcam do kontaktu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Więcej informacji: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji/