Aktywizacja seniorów, działania prewencyjne oraz rozwój opieki geriatrycznej. To zagadnienia, które zostały podjęte podczas dwudniowej XI Konferencji Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce. Odbywa się ona w Krakowie. W sympozjum wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Pomoc skierowana do seniorów powinna być wielopłaszczyznowa. Oprócz działań związanych z leczeniem ważna jest także rozwinięta i aktywna polityka senioralna. Naszym wspólnym celem jest troska o dobro seniorów i zmiana obrazu opieki geriatrycznej. Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej weszła w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. Tworzenie centrów geriatrycznych to konieczna inwestycja ze względu na rosnącą liczbę osób powyżej 75. roku życia – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Podczas konferencji eksperci zwracali uwagę na odrębność diagnostyki i leczenia chorych geriatrycznie. Poruszono także kwestie związane z problemami psychologicznymi, prawnymi, socjalnymi. W związku z rozwojem ambulatoryjnej opieki geriatrycznej w Polsce konieczne jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy interdyscyplinarnej między geriatrami, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistami z innych dziedzin medycyny.