Od 2015 r. działa w Małopolsce Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Tworzy ona przestrzeń pozwalającą na wyrażanie opinii i wypracowywanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców, które pozostają w kompetencji administracji rządowej i samorządowej. Dzisiaj jej członkowie ponownie przystąpili do obrad. W posiedzeniu prezydium Rady w imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Obecni byli także m.in.: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Województwie Małopolskim Józef Kawula.
- Tylko rozwiązania wypracowane w drodze rozmowy i zrozumienia każdej ze stron są tymi, które przynoszą realne i korzystne społecznie zmiany. Działając na styku przedsiębiorczości i administracji publicznej, obejmujemy wszystkie zadania z szerokiej perspektywy. Serdecznie wszystkim Państwu dziękuję za każdy wniesiony do dzisiejszej dyskusji głos – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
W ramach WRDS działa osiem tak zwanych zespołów problemowych. Obejmują one takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo publiczne, budownictwo i infrastruktura, edukacja, komunikacja i transport, ochrona zdrowia, polityka społeczna, przemysł i gospodarka, energetyka i klimat.
Jednym z poruszanych dzisiaj zagadnień była szeroko rozumiana działalność właśnie wspomnianych zespołów.
Nawiązano także do podjętych już w marcu tego roku kwestii związanych z realizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Omówiono także bieżące sprawy dotyczące działalności WRDS.