Kraków DIANA – rusza polski akcelerator innowacji obronnych NATO
2024-03-15

- Dziś możemy ogłosić wielki sukces. Cieszę się, że w Krakowie powstaje Krakow DIANA Accelerator, które będzie impulsem do translacji technologii, które są wymyślane do użytku i na potrzeby sił zbrojnych, na potrzeby bezpieczeństwa, przemysłu obronnego w różnym wymiarze - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz w Krakowie.

15 marca br. szef MON uczestniczył w konferencji w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, związanej z rozpoczęciem prac polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator. Premierowi towarzyszyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, I zastępca prezydenta miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz rektor AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis.

Celem sieci DIANA jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się nowe i przełomowe, technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne  i komunikacyjne, energetyka, a także biotechnologia oraz nowe surowce i materiały, a także produkcja. Głównymi obszarami działalności Kraków DIANA Accelerator będzie wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO.

- Nie brakuje naukowców, nie brakuje dobrych pomysłów. Brakuje translacji, czyli przetłumaczenia tego na język użytkowy w powszechnej produkcji. To ogromne wyzwanie dla całej gospodarki, ale to także wyzwanie dla spraw związanych z obronnością. Po co jest DIANA NATO Centre? To jest jedna z najmłodszych agencji natowskich zajmująca się wspieraniem startupów i przedsięwzięć związanych z podwójnym zastosowaniem, czyli wykorzystaniem na rynku cywilnym i możliwością wykorzystania w przemyśle obronnym i sprawach związanych z bezpieczeństwem. To jest innowacyjne podejście. Zaczyna to nabierać praktycznego wymiaru. Potrzebujemy firm, które zainwestują w drony, sztuczną inteligencję czy cyber. To co dziś będzie zlokalizowane na Akademii Górniczo-Hutniczej będzie niezwykłym wsparciem dla funkcjonowania i budowania komponentu dronowego, ale również i komponentu satelitarnego Sił Zbrojnych RP - podkreślił wiceprezes Rady Ministrów.

14 marca 2024 r. ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Zgodnie z nią, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator. Udział w akceleratorze jest koordynowany przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej, który aktywnie wspiera udział Polski w programie DIANA.

- To jest wielka chwila dla Krakowa, Małopolski, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa w Polsce. Nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Jest to rzecz, która nas łączy. Jest to rzecz, sprawa, która jest racją stanu RP. W sprawach bezpieczeństwa wszyscy w Polsce mówimy jednym głosem i współpracujemy. To jest dla nas, dla naszego rządu bardzo ważne. Musimy inwestować w najlepszych i właśnie Akademia Górniczo-Hutnicza jest najlepsza. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych polskich uczelni. AGH jest dumą Krakowa, ale jest także dumą uczelni technicznych w Polsce. Jest znaną marką na całym świecie. Dziękuję za wszystko, co tu się dzieje, dziękuję kadrze Akademii i wielu pokoleniom studentów. Dziękuję za to, jaką Akademię stworzyliście - zaznaczył szef MON.

Rozwój technologii z potencjałem tzw. podwójnego zastosowania pozwoli na dynamiczny ich rozwój, dalszą komercjalizację oraz szybszą implementację przez sojuszników NATO. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski, a dołączenie do sieci DIANA niesie ze sobą ogromną szansę na stworzenie krajowego ekosystemu innowacji, czerpiącego z najlepszych praktyk ekosystemu natowskiego, obejmującego już dzisiaj przeszło 200 podmiotów stowarzyszonych w ramach sieci DIANA.

Źródło: MON



20240315_AGH_konferencja 20240315_AGH_konferencja 20240315_AGH_konferencja 20240315_AGH_konferencja 20240315_AGH_konferencja 20240315_AGH_konferencja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj