Uroczysta Sesja Rady Miasta Limanowa z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości
2023-11-10

11 listopada to ważna data w kalendarzu dla wszystkich Polaków. Święto Niepodległości celebrowane jest nawet kilka dni, na wiele różnych sposobów. Dziś w Limanowej odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, która zorganizowana została w ramach obchodów przypadającej w tym roku 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wziął udział II wicewojewoda Mateusz Małodziński.

– Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. Limanowa świętuje już od środy, a kolejnym punktem programu jest dzisiejsza LXXXVI uroczysta Sesja Rady Miasta. Warto przypominać, jak wyglądała nasza droga do niepodległości właśnie z perspektywy lokalnej. I warto też szukać śladów Niepodległej w małych ojczyznach oraz podkreślać, że polskie serce wszędzie bije tak samo. Podczas pobytu w Limanowej uwaga kieruje się w stronę wzgórza Jabłoniec i słynnej operacji łapanowsko-limanowskiej z 1914 roku. To tu miało miejsce pierwsze istotne zwycięstwo wojsk austro-węgierskich. I też w kontekście tych walk narodziła się legenda o interwencji Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej, która podczas bitwy limanowskiej miała osłonić miasto przed ostrzałem swoim płaszczem. Legenda, która pokazuje, jak silne jest w Polakach przywiązanie do wiary i tradycji – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Podczas Sesji Rady Miasta wicewojewoda Mateusz Małodziński wręczył odznaczenie państwowe. Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała Urszula Kicińska. Odznakę nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Zebrani podczas Sesji mieli okazję obejrzeć prezentację pn. „Limanowska droga do polskiej niepodległości”. Swoje talenty artystyczne zaprezentowali także uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej.


UM_Limanowa UM_Limanowa UM_Limanowa UM_Limanowa UM_Limanowa UM_Limanowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj