Polscy strażacy ruszyli na pomoc w walce z pożarami w Grecji
2023-07-19

– Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia tę przysięgę składają strażacy. Dziś spełnia się ona też w szerszym wymiarze. Prawie 150 polskich strażaków wraz ze specjalistycznym sprzętem oraz prawie 50 samochodami wyrusza na pomoc w walce z pożarami w Grecji. Po raz kolejny Polska pokazuje solidarność z innymi państwami oraz gotowość do wysokospecjalistycznych działań ratowniczo-gaśniczych. Jak zawsze wywiązujemy się ze zobowiązań i działamy wespół z innymi służbami. W takich sytuacjach jak wielkie pożary, które nawiedziły Grecję, w szczególności widać znaczenie zasady: „Razem jesteśmy silniejsi” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W związku z pożarami lasów w Grecji wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci tzw. modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. Wczoraj w godzinach wieczornych rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV.

Zgodnie z tymi ustaleniami 149 strażaków i 49 pojazdów wyjechało dziś do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpiła rano, w Krakowie. Stąd strażacy wyruszyli do celu.

W odprawie poprzedzającej wyjazd oraz podsumowującym ją briefingu prasowym uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, członek prezydium zarządu głównego ZOSP RP i prezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Paweł Żaba, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek oraz dowódca modułu GFFFV Poland bryg. Grzegorz Borowiec. Odprawa i briefing odbyły się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Krakowie przy ul. Wyki 3, skąd strażacy wyruszyli do Grecji.

– Dziękuję wszystkim strażakom za gotowość, dyspozycyjność i punktualność. To już osiemnasta misja zagraniczna w ostatnim czasie, a siódma misja ratownicza. Po raz drugi jedziemy do Grecji. Drodzy strażacy, jedziecie, aby gasić pożary, ale jesteście tam także jako ambasadorzy Polski. Cała Polska jest z Was dumna, patrzy na Was cała Europa i cały świat – mówi zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

To właśnie w Krakowie został bowiem zorganizowany rejon koncentracji PSP. Obejmuje on dwa moduły: krakowski i poznański, zaś decyzje zapadać będą w sztabie, którego pracami dowodzić będzie Komenda Główna PSP w Warszawie.

W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Polska posiada 6 modułów PSP do udziału w skoordynowanych międzynarodowych działaniach ratowniczo-gaśniczych. Co miesiąc dyżur pełnią zamiennie trzy moduły, które mogą być dysponowane w razie potrzeb. Tym razem moduł krakowski i poznański udadzą się przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Grecję, w rejon Attyki, gdzie niezwłocznie włączą się w gaszenie pożarów z ziemi, najpewniej już od 21 lipca.

– Polskie służby są zawsze tam, gdzie jest taka potrzeba. W 2022 roku pomagaliśmy Francji, w roku 2021 Grecji. Polscy strażacy wracają tam ponownie, by nieść pomoc. Grupa z Małopolski to 70 osób – strażaków z powiatów krakowskiego i chrzanowskiego, Oświęcimia, Wadowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Tarnowa, Nowego Targu oraz Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Wraz z nimi jadą specjalnie przygotowane ciężkie samochody, wyposażone w duże zbiorniki na wodę, samochody dowodzenia i łączności, busy, autobusy, kontenery, przyczepy ze sprzętem. To spektakularny i budujący  widok. Dziękuję Wam za Waszą służbę. Małopolska jest z Was dumna, dumna z Was jest cała Polska. Niech św. Florian ma Was w nieustającej opiece – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Pierwszy wyjazd takich modułów był dokładnie 5 lat temu, 19 lipca 2018 r. do Szwecji i wtedy po raz pierwszy pokazaliśmy, jak jesteśmy w stanie się zmobilizować i pomóc. Potem odbyły się jeszcze trzy takie wyjazdy, ten jest czwartym z kolei. Nasza pomoc jest doceniana, świadczy o tym chociażby tak szybka akceptacja przez rząd grecki naszej oferty
– dodaje dowódca modułu GFFFV Poland bryg. Grzegorz Borowiec.


20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing 20230719 PSP briefing
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj