Małopolskie służby gotowe do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
2023-06-07

29 dyscyplin sportowych, obiekty w 25 lokalizacjach, 7000 sportowców z 48 krajów, 8500 wolontariuszy... Za kilkanaście dni oczy kibiców i sympatyków sportu zwrócone będą na Kraków i Małopolskę. Od 21 czerwca do 2 lipca potrwają wyczekiwane Igrzyska Europejskie.

Aby wszystko przebiegało sprawnie, małopolskie służby już od dłuższego czasu przygotowywały plan zabezpieczenia tego wydarzenia. Działania podsumowane zostały na dzisiejszym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak podkreślali przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, finalizowane są procedury administracyjne związane z przygotowaniem obiektów, gdzie odbywać się będą zawody.

Zarówno Straż Pożarna, jak i Policja oraz pozostałe służby powołały swoje struktury sztabowe, które 24 godziny na dobę będą monitorowały sytuację. Nad bezpiecznym przebiegiem wydarzeń czuwać będzie ponad 1000 policjantów z Małopolski oraz 200 z innych województw. Rozpoznanie, logistyka, ruch drogowy – to główne obszary, na których koncentrują się policjanci. Wspólne patrole z Policją planuje podejmować Straż Graniczna.

W gotowości do działań będzie ok. 2500 ratowników Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania tej formacji obejmują z jednej strony prewencję i kontrolę, z drugiej zaś operacyjne zabezpieczenie wydarzeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego sprawdzane są nie tylko miejsca rozgrywek, ale także baza noclegowa dla zawodników.

Również od strony medycznej przygotowane zostały stosowne siły i środki. Każde wydarzenie ma pełne zabezpieczenie odpowiadające imprezie masowej. Sytuacja monitorowana będzie cały czas także w zakresie sanitarno-epidemicznym.

Szczególnym wyzwaniem dla organizatorów jest zorganizowanie transportu dla zawodników i kadry trenerskiej. Zarządcy infrastruktury drogowej i kolejowej oraz Inspekcja Transportu Drogowego deklarują pełne wsparcie, aby komunikacja przebiegała bezpiecznie i sprawnie. Do wzmożonego ruchu przygotowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice.

- Niebawem postawimy kropkę nad „i” i będziemy mogli uczestniczyć w tym wielkim dla Małopolski wydarzeniu sportowym. Oczekuję dołożenia najwyższej staranności, jeśli chodzi o dopełnienie wszelkich kwestii formalnych i sfinalizowanie przygotowań. Proszę o ścisłą współpracę, wymianę informacji, wzmożoną czujność oraz szybkie reakcje w razie ewentualnych zagrożeń. Dziękuję za dotychczasowe działania i przygotowane plany zabezpieczeń. Możemy śmiało powiedzieć, że małopolskie służby są gotowe do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 - podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska 20230607 CZK Igrzyska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj