Herosi pracy i oddania. Odznaczenia państwowe dla pracowników małopolskich placówek medycznych zasłużonych w walce z COVID-19
2023-04-21

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Małopolskiego odznaczeni zostali… – te słowa wybrzmiały na dzisiejszej uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wobec zebranych gości. Wśród nich najgodniejsze miejsca zajęło ponad 40 pracowników placówek medycznych z naszego województwa. To cisi bohaterowie, którzy w okresie największych zawirowań spowodowanych przez pandemię COVID-19 stali na straży naszego bezpieczeństwa.

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości – łącznie 43 odznaczenia państwowe wręczył wojewoda Łukasz Kmita tym, którzy stali na pierwszej linii frontu walki z niewidzialnym wrogiem, jakim był wówczas koronawirus. W uroczystości wręczenia odznaczeń wzięli udział dyrektorzy i prezesi placówek medycznych z Krakowa, Nowego Targu, Dąbrowy Tarnowskiej i Proszowic.

Na pierwszej linii frontu
- Mam zaszczyt i honor – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – podziękować tym małopolskim medykom, których heroizm, odwaga i sumienne wypełnianie przysięgi Hipokratesa pozwoliły ocalić wiele istnień ludzkich w tym trudnym czasie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Pandemia rodziła wiele wyzwań, ale także zwyczajnie przynosiła strach i obawy o zdrowie i życie najbliższych. W tym wymagającym czasie roztaczali Państwo swoją opiekę nad każdym, kto jej potrzebował. Mimo wyczerpania, oddalenia od najbliższych trwaliście na posterunku. Pewnie czasem ponad własne słabości i ludzkie zmęczenie – mówi wojewoda Kmita.

Wśród odznaczonych lwią część stanowili pracownicy personelu medycznego. Uhonorowani zostali również ci, którzy koordynowali pracę poszczególnych szpitali – dyrektorzy i prezesi

- Sytuacja, jak wszyscy pamiętamy, była niezwykle dynamiczna. Liczba zachorowań układała się sinusoidalnie, a w ślad za nią staraliśmy się tak regulować zabezpieczeniem medycznym, by system mógł nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Wymagało to także ogromnej pracy i zaangażowania ze strony dyrektorów małopolskich placówek medycznych. Także im należą się szczególne podziękowania za gotowość i elastyczność. Pamiętam ten moment – swoisty rekord, który padł 6 kwietnia 2021 roku: 3051 pacjentów covidowych. A potem ogromny oddech ulgi, gdy z końcem kwietnia liczba ta spadła poniżej 2000. Przeszliśmy przez to razem. Dzięki Państwu – dzięki Waszemu zaangażowaniu także w proces szczepień – Małopolska poradziła sobie z tym wielkim wyzwaniem, jakim była walka z COVID-19– mówi przedstawiciel rządu w terenie.

Wojewoda Kmita podkreślił, że w tym niezwykle trudnym czasie mogliśmy na siebie liczyć.
 
- Trudno nie zauważyć, że pokonanie wyzwań, jakie przyniosła pandemia wymagało silnej współpracy wielu podmiotów. Dzisiaj, bogatsi o tamte doświadczenia, z całą mocą czujemy, że Razem jesteśmy silniejsi. Za budowanie tej ogromnej solidarności opartej na głębokim poczuciu odpowiedzialności w stosunku do powierzonych zadań – serdecznie dziękuję. Jestem przekonany, że wybudowaliśmy fundament, na którym powstanie jeszcze wiele twórczych projektów, a żadne z wyzwań nie będzie ponad nasze siły  - podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.


20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale 20230421 Odznaczenia szpitale
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj