Kwalifikację wojskową czas zacząć
2023-04-17

Kwalifikacja wojskowa w 2023 r. po raz pierwszy będzie przeprowadzona w oparciu o ustawę o obronie Ojczyzny. W myśl ustawy nadzór nad przeprowadzeniem kwalifikacji sprawuje Minister Obrony Narodowej, natomiast bieżący nadzór nad przygotowaniem i przebiegiem sprawują wojewodowie. W tym roku kwalifikacja wojskowa w całym kraju potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 r.

Dziś o jej szczegółach mówili na briefingu prasowym w Gorlicach wojewoda małopolski Łukasz Kmita, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie płk Marcin Żal, starosta gorlicka Maria Gubała oraz przewodniczący komisji lekarskiej lek. med. Tomasz Płatek.

- Tutejsza powiatowa komisja lekarska będzie pracować od dzisiaj do 24 maja. W tym czasie przebadanych zostanie 669 wezwanych. Zasięg terytorialny komisji obejmuje miasta: Gorlice, Bobowa i Biecz oraz gminy: Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie – mówi wojewoda Kmita.

- Na terenie Małopolski powołano 1 wojewódzką komisję lekarską w Krakowie oraz 23 powiatowe komisje lekarskie. Obowiązkiem stawienia się do tegorocznej kwalifikacji objęci zostali głównie mężczyźni urodzeni w 2004 roku (16 746; tzw. rocznik podstawowy) oraz w latach 1999-2003 (3671 wezwanych), a także osoby, które w latach 2021 i 2022 przez komisje lekarskie zostały uznane za czasowo niezdolne do służby. Obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej objęte są także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania kwalifikacji przydatnych do służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych. Obowiązek stawienia się na kwalifikację wojskową dotyczy też osób, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

- Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku obrony, nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy, wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności – mówi szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie płk Marcin Żal.

- Melduję gotowość Komisji Lekarskiej w powiecie gorlickim do rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej. Realizację zadań, które należą do starosty, w tej chwili mogę ocenić bardzo dobrze. Lokal i obsada są przygotowane. Psycholog ma swoje miejsce, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji ma swoje pomieszczenia, są osoby, które prowadzą rejestrację osób do kwalifikacji wojskowej – mówi starosta gorlicka Maria Gubała.

- Myślę, że tak jak co roku kwalifikacje przebiegną bardzo sprawnie. Muszę zauważyć na podstawie ostatnich kilku lat, że nasza młodzież jest coraz zdrowsza, coraz sprawniejsza - ku mojemu zaskoczeniu. Większość z tych chłopaków udziela się na siłowniach, ćwiczy sztuki walki, strzelanie na strzelnicach – mówi przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej w Gorlicach lek. med. Tomasz Płatek.

Wystartował projekt „Trenuj jak żołnierz”
Podczas briefingu przypomniano również o nowym projekcie MON. „Trenuj jak żołnierz” to ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Jest rozwinięciem popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”.

Najnowsza propozycja MON zachowuje swój unikatowy charakter. Są bezpłatne, otwarte i nastawione na dobre doświadczenia, a dodatkowo ochotnicy mogą otrzymać wynagrodzenie. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

„Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych.

- Program tych zajęć jest skoncentrowany na zdobyciu umiejętności praktycznych, umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, podstaw walki wręcz, również przetrwania w trudnych warunkach. To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową. (…) Zależy nam, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak posługiwać się bronią, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak zareagować w sytuacji trudnej, w sytuacji kryzysowej. To naprawdę opłaci się państwu polskiemu – mówił w czwartek szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

- Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich. Na terenie województwa małopolskiego szkolenie prowadzone będzie w dwóch jednostkach wojskowych: 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia /5 Batalionu Dowodzenia Kraków – I etap w dniach 6-7.05., II etap w dniach 6-19.08. oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej / 16 Batalionu Powietrznodesantowego Kraków – I etap w dniach 9-10.06, II etap w dniach 16-29.07. W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru pod adresem: https://trenujjakzolnierz.wp.mil.pl
Harmonogram oraz więcej informacji na temat projektu trenuj jak żołnierz: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/trenuj-jak-zolnierz--nowe-szkolenie-dla-ochotnikow


20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice 20230417 Gorlice Kwalifikacja bez obaw Kwalifikacja bez obaw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj