Zapraszamy do skorzystania z "Sobót paszportowych"
2023-03-20

– W ostatnim okresie zainteresowanie paszportami jest szczególnie duże. Wychodzimy naprzeciw potrzebom Małopolan. Zdecydowałem o organizacji dla naszych klientów kolejnych „Sobót paszportowych”. W ubiegłym roku odbyły się 4 takie akcje – złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów. Na ten rok planujemy 7 „Sobót paszportowych”, choć nie wykluczamy rozszerzenia tego planu. Najbliższa okazja będzie już 25 marca. Warto ją wykorzystać w okresie przedświątecznym – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W sobotę 25 marca w Oddziale Paszportowym w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) w godz. od 8:00 do 14:00 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument. Kolejne „Soboty paszportowe” zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Rekordowe zainteresowanie paszportami
– Od zeszłego roku notujemy rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych. Wówczas we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych i wydano 236 079 paszportów. Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty – przypomina wojewoda małopolski Kmita.

- Początek tego roku to także gorący okres. Dla porównania w roku 2022 w krakowskim biurze paszportowym złożono w styczniu 5 037 wniosków, zaś w lutym – 6 460, czyli w ciągu dwóch miesięcy otrzymaliśmy 11 497 wniosków paszportowych. W tym roku w styczniu w Krakowie złożono natomiast 7057 wniosków, zaś w lutym – 7389, czyli łącznie 14 446, a zatem o prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30%). Zarazem w marcu 2022 roku w Krakowie złożono 14 420 wniosków. Bywało zatem i tak, że w perspektywie miesiąca mieliśmy do czynienia z zainteresowaniem paszportami dwukrotnie większym niż obecnie. Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu – mówi wojewoda małopolski Kmita.

Sprawy paszportowe: reagujemy na bieżąco
Cały czas monitorujemy poziom zainteresowania sprawami paszportowymi. W reakcji na utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie tym obszarem wojewoda Łukasz Kmita podjął decyzję o zatrudnieniu kolejnych pracowników, którzy wzmocnią obecną obsadę etatową Oddziału.

Taki wymiar mają też „Soboty paszportowe”. Zakładamy, że i tym razem cieszyć się one będą dużym zainteresowaniem.

Siła terenowych punktów paszportowych
Wydatnym wzmocnieniem systemu paszportowego w Małopolsce są kolejne terenowe punkty paszportowe, których uruchomienie zainicjował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Cieszą się one dużym zainteresowaniem klientów.
 
- Przywracamy administrację w terenie. Odwracamy tendencję naszych poprzedników politycznych, którzy likwidowali urzędy blisko mieszkańców. A terenowe punkty paszportowe mają ogromny potencjał. 30 maja 2022 r. uruchomiliśmy punkt w Myślenicach. W okresie od maja do grudnia 2022 roku złożono tam 5 573 wnioski. To prawie tyle, co przez cały rok w Gorlicach, gdzie przyjęto 5 774 wnioski. 16 stycznia uruchomiony został 14. Terenowy Punkt Paszportowy tym razem w Suchej Beskidzkiej. W styczniu, tylko w ciągu dwóch tygodni jego funkcjonowania, złożono tam 329 wniosków paszportowych. Dla porównania w Limanowej przez cały miesiąc przyjęto 466 wniosków, a w Wadowicach – 859. Zdecydowałem również o uruchomieniu kolejnego Punktu w Miechowie. Przywracanie i uruchamianie terenowych punktów paszportowych to odpowiedź na potrzeby Małopolan, którzy chcą składać wnioski paszportowe tam, gdzie mają najbliżej – mówi wojewoda Kmita.

Statystyki paszportowe pokazują, że dużym zainteresowaniem cieszą się ogólnie terenowe punkty paszportowe, choć oczywiście Kraków cały czas jest liderem. W styczniu i lutym 2023 r. 14 446 wniosków złożono w Krakowie (36% wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim – punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).

Rezerwacja internetowa
W Oddziale Paszportowym w Krakowie, jak i w 11 Punktach Paszportowych w Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. Już w ubiegłym roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o przekazaniu z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie środków na kompleksową modernizację systemu kolejkowego i rezerwację internetową. W pozostałych 3 Punktach Paszportowych trwają prace mające na celu zainstalowanie systemu rezerwacji internetowej i systemu kolejkowego w sprawach paszportowych.

Zaznaczmy przy tym, że internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa. W Krakowie rezerwacji internetowej można dokonać na 30 dni naprzód. Każdego dnia pojawia się kolejny termin, w którym można dokonać rezerwacji. Rezerwacją internetową objętych jest 30% stanowisk. Dzięki temu złożyć wniosek można też bez rezerwacji, po pobraniu bloczka z automatu kolejkowego. To szczególnie istotne dla osób, które nie mogą skorzystać z rezerwacji internetowej bądź chcą pilnie uzyskać paszport.

Remont, by poszerzyć możliwości
W krakowskim biurze paszportowym trwa właśnie remont. Dotyczy m.in. sali wydawania paszportów, która zostanie dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac remontowych uruchomione zostaną 4 stanowiska, gdzie będzie można odebrać paszport. Zwiększy się również liczba stanowisk przyjmowania wniosków paszportowych z dotychczasowych 9 do 12.

- Wszystko po to, aby poprawić komfort załatwiania spraw paszportowych, a zarazem jeszcze dodatkowo zwiększyć potencjał krakowskiego biura paszportowego – mówi wojewoda Kmita.

O środki na remont punktu przy ul. Sebastiana 9-11 w Krakowie wojewoda Łukasz Kmita wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego. Premier przychylił się do prośby wojewody. W 2022 roku zrealizowano część prac w ramach prowadzonej inwestycji, na które przeznaczono środki w kwocie 1 mln zł pochodzące z rezerwy ogólnej budżetu państwa. W 2023 roku inwestycja jest kontynuowana ze środków w ramach budżetu Wojewody Małopolskiego w kwocie 1 mln zł. Ponadto wystąpiliśmy o dodatkowe środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa na 2023 rok na sfinansowanie kolejnego etapu prowadzonej inwestycji za kwotę 1,5 mln zł. Łączny koszt inwestycji zaplanowany jest na ok. 3,5 mln zł.

Soboty paszportowe- zapraszamy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj