Z myślą o Niepodległej. 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
2022-11-08

- Jak podkreślał śp. Profesor Lech Kaczyński, nowoczesny patriotyzm jest wpatrzony w przyszłość, ale swoje korzenie ma w przeszłości. 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy obchodzić w najbliższy piątek, to okazja do powtórzenia lekcji historii. To przypomnienie na nowo wartości, które scalały polski naród w najtrudniejszych chwilach, pozwalając je przetrwać. To wreszcie okazja do radosnego świętowania w gronie najbliższych i przyjaciół. Już dziś serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach, które z tej okazji przygotowaliśmy w Krakowie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego wojewoda Kmita przybliżył plan uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Pamięć i tożsamość narodowa
Tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczną także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Eucharystia rozpocznie się o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej.

Morze flag
Tuż po zakończeniu mszy na Wzgórzu Wawelskim rozdawać będziemy flagi państwowe, chorągiewki i okolicznościowe kotyliony.

- To zawsze wyjątkowy moment, gdy Wzgórze Wawelskie staje się biało-czerwone, a następnie uczestnicy pochodu, trzymając w ręku flagi, przemieszczają się ulicami Krakowa. Niech będzie tak także i w tym roku! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Krzyż Katyński
Kolejnym punktem będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego. To tam zatrzyma się podążający z Wawelu pochód patriotyczny.

- Tu, przy Krzyżu Katyńskim, zatrzymujemy się, by oddać hołd polskim oficerom i żołnierzom zamordowanym w Lesie Katyńskim. To był kwiat Wojska Polskiego. To były polskie elity. Nasza pamięć to wypełnianie naszego zobowiązania względem nich – podkreśla wojewoda Kmita.

Następnie pochód przejdzie ulicą Grodzką, przez Rynek Główny, by ulicą Floriańską dotrzeć na plac Jana Matejki.

Formacje konne i kompanie honorowe
- Drogą Królewską w radosnym pochodzie podążać będą formacje konne. Przewidujemy, że będzie ich nawet blisko 50. Będą też kompanie honorowe, między innymi: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Miejskiej oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – klasy mundurowe. Będzie również Bractwo Kurkowe i grupy rekonstrukcyjne. Wszyscy utworzą wyjątkową reprezentację Małopolski. Reprezentację, która może napawać dumą i chlubą. Zachęcam, aby Małopolanie przychodzili na trasę pochodu wraz z całymi rodzinami! Niech każdy czuje się zaproszony do tego, aby podążać Drogą Królewską w patriotycznym, niepodległościowym pochodzie! – mówi wojewoda.

Dołączą do polskiej rodziny

Główna część obchodów, z udziałem Wojska Polskiego, rozpocznie się w samo południe od odegrania hymnu państwowego. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego oraz wygłosi przemówienie. Odczytany zostanie także list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Na uroczystość, która odbędzie się podczas krakowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu Jana Matejki w Krakowie zostało zaproszonych kilkanaście osób, pochodzących m.in. z Algierii, Białorusi, Tunezji, Kamerunu czy Syrii. Wręczę m.in. akty uznania za obywatela polskiego 4-osobowej rodzinie z Ukrainy, w której obydwoje rodzice są lekarzami. W ciągu ostatnich czterech lat wśród osób, które stały się polskimi obywatelami, najwięcej było Ukraińców (64%) i Białorusinów (24%). Łącznie w roku 2021 – w oparciu o prezydencki akt nadania obywatelstwa lub uznanie za obywatela przez wojewodę – do polskiej rodziny dołączyło w Małopolsce 630 osób, a tym roku – 598 osób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tradycyjnie, 11 listopada, z rąk wojewody Łukasza Kmity, szczególnie zasłużeni Małopolanie odbiorą odznaczenia nadane przez Prezydenta RP.

W tym toku będzie to około 20 osób. Wśród przyznanych wyróżnień są: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Samoloty CASA
Uroczystości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej.

- W tym roku będzie ona szczególna, bo z udziałem statków powietrznych. Dwa samoloty C-295 CASA dołączą się do defilady, upamiętniając 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości z powietrza. Samoloty nadlecą od strony ul. Floriańskiej, a następnie będą się kierować nad plac Matejki – tłumaczy wojewoda.

Dumni z Wojska Polskiego i służb mundurowych
Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00, zaś ok. godziny 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką wojskową (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu).

- Tysiąc flag, tyle samo chorągiewek i kotylionów – to wszystko przygotowaliśmy dla tych, którzy zdecydują się dołączyć do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Chcemy, by tego dnia radość i jedność była podkreślana przez nasze barwy narodowe. Na koniec, zaprosimy zaś zebranych na tradycyjną „grochówkę”. Przygotowaliśmy około 2 tysięcy porcji. Niech 11 listopada będzie dniem pogody ducha i żywym wyrazem naszej radości wynikającej z tego, że Polska jest krajem wolnym i niepodległym – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.   

Niepodległościowa Paczka dla Kombatanta
- W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen – przygotowaliśmy projekt dedykowany naszym małopolskim Bohaterom. W tym szczególnym dniu, kiedy wspominamy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy im okazać naszą troskę i pamięć. „Niepodległościowa Paczka dla Kombatanta” – to także serdeczny uśmiech, który wspólnie zaniesiemy do ich domów. Te krótkie spotkania, które będą naszym udziałem niech staną się także symbolicznym wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy walczyli o niezawisłość naszej Ojczyzny – mówi wojewoda Łukasz Kmita.  

Dzięki środkom z budżetu Wojewody Małopolskiego przygotowanych zostało około 50 symbolicznych paczek. Trafią one do małopolskich kombatantów. Akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Wsparcia udzielają także Wojska Obrony Terytorialnej, które szczególnie zaangażowały się w kwestie logistyczne.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2022 plakat [png]20221108 Plac Matejki konferencja 20221108 Plac Matejki konferencja 20221108 Plac Matejki konferencja 20221108 Plac Matejki konferencja 20221108 Plac Matejki konferencja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj