Wojewódzkie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej
2022-09-15

21 września przypada Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Święto to zostało ustanowione dla podkreślenia roli KAS w zakresie prawidłowego funkcjonowania państwa oraz bezpieczeństwa zarówno finansów, jak i obywateli Polski i Unii Europejskiej. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się uroczystości połączone z nadaniem Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie sztandaru. W wydarzeniu udział wzięli zastępca szefa KAS Anna Chałupa, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciel ministra finansów nadinspektor Dariusz Postek.

Wojewódzkie obchody Dnia KAS rozpoczęły się mszą świętą w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Tuż po niej uroczystości przeniosły się na płytę Rynku Głównego. Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie. Następnie zaproszeni goście honorowi wbili w drzewiec sztandaru ozdobne gwoździe i wpisali się do księgi pamiątkowej.

– Warto zwrócić uwagę na fakt, że tegoroczne uroczystości przybierają nieco bardziej symboliczny charakter i z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Mamy bowiem ten niewątpliwy zaszczyt, że możemy uczestniczyć w ceremonii nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie. To doniosła chwila, bo w tym szczególnym znaku na wskroś wyrażają się najwyższe ideały związane z misją, wizją i wartościami będącymi podstawą kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda Łukasz Kmita wręczył zasłużonym odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP – 18 Złotych i 1 Srebrny Medal za Długoletnią Służbę. Wojewoda asystował także przy uroczystym mianowaniu 8 funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski. Podczas uroczystości wręczono także odznaki „Zasłużony dla KAS” oraz mianowanie na wyższe stopnie służbowe.

Uroczystości zakończyły się defiladą i pokazem musztry paradnej. Spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Na płycie Rynku Głównym zaprezentowany został także sprzęt służący do zwalczania przestępstw celno-skarbowych oraz stoiska prezentujące historię Izby Administracji Skarbowej w Krakowie i codzienne zadania wykonywane przez KAS.

– Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją do przekazania słów wdzięczności Pracownikom i Funkcjonariuszom za trud codziennej pracy i służby. Szczerze cenię sobie wysoki profesjonalizm, silne zaangażowanie i wzorową lojalność. Tym bardziej dziękuję wszystkim Państwu za to, że wykorzystując swoje kompetencje i zdolności troszczycie się o stabilność, bezpieczeństwo i efektywność finansów publicznych. Na szczególne uznanie zasługuje to, że realizujecie usługi na najwyższym poziomie, wspierając podatników i przedsiębiorców
– mówi wojewoda Łukasz Kmita.

– Trzeba też przypomnieć o doskonałym przykładzie, jaki dała Izba Administracji Skarbowej w Krakowie w ostatnim okresie, w ramach działań związanych z pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ponad 30 pracowników IAS w Krakowie zostało oddelegowanych do pracy w punkcie nadawania numerów PESEL w krakowskiej Tauron Arenie. To namacalny i konkretny dowód praktycznej współpracy administracji rządowej i samorządowej, działań w imię wspólnego celu oraz – co nader istotne – elastyczności i sprawności urzędników realizujących całkiem nowe dla nich zadania. Dziękuję Pani Dyrektor oraz wszystkim pracownikom IAS w Krakowie, którzy stanęli na wysokości zadania w obliczu tych wyzwań i dali z siebie wszystko, aby jak najlepiej realizować powierzone im – dodatkowe i ponadstandardowe – obowiązki – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) powstała 1 marca 2017 r. W skład KAS wchodzi: 16 izb administracji skarbowej i 16 urzędów celno-skarbowych (po jednym w każdym województwie), 400 urzędów skarbowych, Krajowa Informacja Skarbowa z siedzibą w Bielsku-Białej oraz Krajowa Szkoła Skarbowości z siedzibą w Warszawie.

20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków 20220915 KAS Rynek Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj