Narodowe Czytanie „Ballady i romanse”
2022-08-30

200 lat temu w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce. Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Romantyzmu Polskiego, dlatego podczas tegorocznej - 11. już edycji Narodowego Czytania wybrzmi właśnie to mickiewiczowskie dzieło. Sobotnie wydarzenie, na które zaprasza organizator wojewoda małopolski Łukasz Kmita, odbędzie się na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Już w najbliższą sobotę na Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem uczestnicy akcji będą mieli okazję do wsłuchania się w „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To romantyczne dzieło jest istotą polskości i fundamentem tożsamości naszego narodu, a jego wspólne czytanie umocni poczucie wspólnoty. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan, a także tych, którzy w tym czasie odwiedzają nasz piękny region, aby wzięli udział w tym wydarzeniu - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas wydarzenia zgromadzeni goście będą mogli usłyszeć takie utwory jak: „Świteź”, „Świtezianka”, „Romantyczność” i „Pani Twardowska” w wykonaniu: wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, konsula Słowacji Tomáš Kašaja, konsula Węgier dr. Tibora Gerencséra, konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki Erin Nickerson, konsul Francji Anne Schmidt-Riou, konsula Niemiec dr. Michaela Groẞa oraz dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie Katarzyny Basiak-Gały.

Narodowe Czytanie uświetni występ Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”- jedynego w Polsce profesjonalnego zespołu tańców historycznych, specjalizującego się w tańcu barokowym. „Cracovia Danza” zaprezentuje zgromadzonej publiczności niezapomniany pokaz pt. „Mickiewicz z polonezem w tle”, a następnie zaprosi zgromadzonych gości do wspólnego poloneza.

Ballady i romanse

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie

plakat Narodowe Czytanie 2022 A3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj