Bez 6 sierpnia 1914 r., nie byłoby 11 listopada 1918 r. LVII Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
2022-08-05

6 sierpnia 1914 r. dowodzona przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. O godz. 9.45 strzelcy obalili słupy graniczne pod Michałowicami. Dla upamiętnienia tych wydarzeń odbywa się już LVII, a 42. po zakończeniu II wojny światowej Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Zbiega się on z tegoroczną 85. rocznicą zakończenia sypania Kopca Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach w przededniu wymarszu z krakowskich Oleandrów wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz I wicewojewoda Ryszard Pagacz. Obecny był także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

Na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, wojewoda Łukasz Kmita złożył wiązanki na sarkofagach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który w latach 2006-2009 był Honorowym Protektorem Marszu. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta msza święta w intencji Marszałka i jego żołnierzy.

Kopiec Józefa Piłsudskiego powstał jako pomnik walki polskiego społeczeństwa o niepodległość. To także wyraz szacunku dla męża stanu, który tę wolność ojczyźnie przywrócił. Bez 6 sierpnia 1914 r., nie byłoby 11 listopada 1918 r. Dlatego dziękuję wszystkim, dzięki którym tradycja Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej pozostaje wciąż żywa. Naszym obowiązkiem jest pamięć o Bohaterach. Naszym obowiązkiem jest strzec ich dziedzictwa i wartości, którym dali dowód. Niech zatem trwa ta wyjątkowa sztafeta pamięci, bo tak należy traktować Marsz Szlakiem Kadrówki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Pomysł przejścia szlakiem I Kompanii Kadrowej zrodził się już w 1922 r. Potrzeba jego organizowania była bardzo silna nawet w latach powojennych. Po 1989 r. marsze cieszą się wysoką frekwencją. To niezwykle ważne, że wśród uczestników Marszu są członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze, ale także osoby cywilne, w tym młodzież. To kilkaset osób, dla których tradycje legionowe są zobowiązaniem i punktem odwołania – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Więcej o „Kadrówce”: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/https://przystanekhistoria.pl/


Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel Msza_św_Kadrówka_Wawel
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj