Truskawka w centrum uwagi, czyli smak lata w Sułoszowej
2022-06-19

Intensywnie czerwona i błyszcząca. Charakteryzuje ją słodki, soczysty smak, w którym niejednokrotnie można wyczuć winną nutę i niepowtarzalny aromat. Nade wszystko zaś jest dumą gminy Sułoszowa. Truskawka – bo o niej mowa – może poszczycić się całkiem niezłym PR-em, a dzisiaj w sposób szczególny cieszyła wszystkich uczestników pikniku rodzinnego w Sułoszowej. Wśród nich obecni byli także wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To ważne, że lokalna społeczność po dwóch latach przerwy, ponownie może integrować się podczas takich wydarzeń jak to w Sułoszowej. To także bardzo istotne, by być świadomym wartości  prowadzonych na tym terenie upraw truskawki. To Sułoszowskie „złoto” przeżywa właśnie swój najlepszy w roku okres, ale za tym sukcesem stoi spore grono ludzi, którzy z pasją doglądają swoich gospodarstw, by wiosną zbierać owoce tych starań – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


W pobliżu Centrum Kultury w Sułoszowej odbyły się liczne konkursy nawiązujące do sułoszowskiej truskawki. Ten słodki przysmak pochodzący od licznych okolicznych hodowców można było skosztować także w postaci deserów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Sułoszowa. Nie zabrakło również atrakcji muzycznych oraz występów dzieci i młodzieży. Swoje stoiska przygotował także miejscowy Klub Seniora i Centrum Kultury.

Piknik wzbudzał niemałe zainteresowanie nie tylko wśród smakoszy truskawki, ale także wśród najmłodszych, dla których organizatorzy zapewnili liczne atrakcje dostosowane do wieku.

Spotkaniu towarzyszyło poświęcenie miejscowej tężni solankowej.

Otwarty został także nowo powstały Klub Dziecięcy. Będzie on służył najmłodszemu pokoleniu mieszkańców. 

***
Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, nasz kraj zaliczał się do pierwszej dziesiątki największych producentów truskawek w skali globalnej i równocześnie do grupy czołowych producentów tych owoców w UE. Według danych FAO w 2019 r. Polska zajmowała dziewiątą pozycję w produkcji tych owoców (177 tys. ton), po m.in. Chinach (3,2 mln ton), USA (1,0 mln ton) czy Meksyku (861 tys. ton). W Unii Europejskiej Polska, po Hiszpanii, jest drugim producentem truskawek (w 2020 r. – z 16% udziałem w unijnej produkcji ogółem).Źródło:http://Polska czołowym producentem truskawek w UE


20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa 20220619 Truskawka Sułoszowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj