3 mln zł dla Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
2022-04-08

Działa od niemal 30 lat. Jego potencjał to 668 łóżek na 24 oddziałach, 28 specjalistycznych poradni, 140 łóżek w zakładzie opieki długoterminowej i ponad 1,6 tys. pracowników. W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o., bo o nim mowa, co roku leczonych jest ponad 40 tys. pacjentów.

Dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wraz z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą przekazali na ręce prezesa zarządu Szpitala Artura Asztabskiego symboliczny czek potwierdzający przyznanie kwoty 3 mln zł. Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przeznaczone zostanie na cztery ważne inwestycje.

Wydarzenie, w którym uczestniczyła również poseł Barbara Bartuś, połączone było z uroczystym wręczeniem odznaczeń przyznanych pracownikom Szpitala przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Szpital im. Rydygiera: szerokie zaangażowanie w walkę z COVID-19

– Za nami, mam nadzieję, trudny czas, dwa lata pandemii. Z Panem Wojewodą widzieliśmy się praktycznie codziennie. Wiem, że Państwa Szpital również bardzo aktywnie się angażuje w zwalczanie COVID-19, za co dziękuję. Jestem lekarzem i wiem, że najważniejsi są ludzie. Chociaż potrzeb jest wiele, staram się pomagać. Myślę, że zdaliśmy egzamin – mówi wiceminister Waldemar Kraska.

– Szpital im. L. Rydygiera aktywnie włączył się w walkę z epidemią na wielu poziomach. Z jednej strony w samej placówce prowadzone były oddziały covidowe, z drugiej – to właśnie Szpital im. L. Rydygiera był szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego w krakowskiej Hali EXPO. Wreszcie – organizacja punktu szczepień przeciw COVID-19. Przyznaliśmy Szpitalowi 3 mln zł na realizację inwestycji związanych z przeciwdziałaniem tej chorobie. Doposażamy szpitale, aby być gotowym na wypadek zmiany sytuacji epidemicznej. Dlatego też do Szpitala im. Rydygiera trafią środki zarówno na modernizację instalacji tlenowej, jak i dwóch pracowni. Zakupiony zostanie też m.in. aparat RTG. Wszystko po to, aby usprawnić zarówno diagnostykę, jak i leczenie COVID-19. Do małopolskich szpitali z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi łącznie ponad 53 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To olbrzymi zaszczyt i honor być dzisiaj tutaj z Państwem, w tej ważnej dla Szpitala uroczystości. Bardzo serdecznie gratuluję Panu Prezesowi i odznaczonym. To docenienie tego, co Państwo robicie. Dziękuję za pracę Ministerstwa Zdrowia. Czek, który dzisiaj został przekazany, jest efektem współpracy z Panem Wojewodą Łukaszem Kmitą. Zawsze możemy na niego liczyć. Dziękuję również za ofiarność i za służbę, jaką Państwo jako Pracownicy Szpitala pełnicie wobec drugiego człowieka – mówi poseł Barbara Bartuś.

- Dziękuję za zauważenie naszej pracy w walce z COVID-em. W imieniu swoim i odznaczonych dziękuję za wyróżnienie. Czas pandemii wystawił nas na próbę. Nigdy w naszym Szpitalu nie było oddziału zakaźnego. Teraz były trzy. Nigdy wcześniej nie tworzyliśmy szpitali tymczasowych, a udało nam się to. Dziękuję za współpracę i zaangażowanie Pana Wojewody. Nigdy wcześniej nie stawaliśmy przed tak trudnymi decyzjami. To nas wzmocniło. Jesteśmy bardziej scaleni. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania - podkreśla prezes zarządu Szpitala Artur Asztabski.

3 mln zł na inwestycje

Szpitalowi Specjalistycznemu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, na realizację inwestycji związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem i rozpoznawaniem COVID-19, przyznana została łącznie kwota w wysokości 3 mln zł w podziale na następujące zakresy inwestycji:

1. 150 000 – „Modernizacja instalacji tlenowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii pacjentów leczonych w związku z pandemią COVID-19”;

2. 1 748 000 – „Modernizacja pomieszczeń dwóch pracowni wraz z zakupem cyfrowych aparatów RTG w celu zwiększenia dostępu do diagnostyki klatki piersiowej w przebiegu COVID-19”;

3. 102 000 – „Zakup sprzętu medycznego: videolaryngoskopu oraz myjki parowej narzędziowej”;

4. 1 000 000 – „Zakup sprzętu medycznego: 52 łóżek szpitalnych z materacami i szafkami przyłóżkowymi oraz dwóch videogastroskopów”.

Odznaczenia państwowe dla najbardziej zasłużonych

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Łukasz Kmita uhonorował odznaczeniami państwowymi pracowników Szpitala, którzy szczególnie wyróżnili się w sumiennym wykonywaniu obowiązków, mając bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2: prezesa Artura Asztabskiego – Złotym Krzyżem Zasługi, pięć osób – Srebrnymi Krzyżami Zasługi i jedną osobę – Brązowym Krzyżem Zasługi.

Małopolskie Centrum Oparzeniowo-Plastyczne

Wiceminister Waldemar Kraska oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita odwiedzili dziś również Małopolskie Centrum Oparzeniowo Plastyczne oraz spotkali się kierownik Centrum dr hab. n. med. Anną Chrapustą oraz pracownikami.

Centrum powstało w Szpitalu Rydygiera w 2012 roku i dziś obejmuje Oddziały: Leczenia Oparzeń, Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Dorosłych oraz Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Dzieci. Od 2019 roku Centrum funkcjonuje w nowo wybudowanej części Szpitala Rydygiera oraz należy do Ogólnopolskiego Systemu Replantacyjnego i Oparzeniowego, który Pacjentom z całego kraju umożliwia dostęp do unikatowych i wysokospecjalistycznych usług, oferowanych jedynie w naszej placówce. Zespół MCOP tworzą młodzi specjaliści, przez wiele lat szkoleni pod okiem kierownika Centrum dr hab. n. med. Anny Chrapusty. Co istotne, to właśnie tutaj specjalistyczną pomoc z zakresu leczenia oparzeń otrzymywali również pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-Cov-2.

Źródło informacji o Szpitalu: https://www.szpitalrydygier.pl/


20220408 20220408 20220408 20220408 20220408 20220408 20220408
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj