Pomagamy Ukrainie ze smakiem. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaprasza w sobotę na Mały Rynek w Krakowie
2022-03-31

– Ostatnie tygodnie postawiły przed nami wszystkimi wyzwanie, z jakim nigdy nie mieliśmy do czynienia. Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę całkowicie zmieniła naszą codzienność – zdominowała zadania i sprawy, którym poświęcamy uwagę. Jako przedstawiciel rządu w terenie koordynuję szereg przedsięwzięć związanych z opieką nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy, w tym zapewnieniem im miejsc noclegowych. Niezmiernie ważne jest na tym etapie umacnianie dobrych relacji polsko-ukraińskich i aktywne pomaganie zarówno na terenie Ukrainy, jak i kierowanie tej pomocy do Ukraińców, którzy w naszym kraju znaleźli bezpieczne schronienie. Równie istotne jest umożliwianie Polakom lepszego poznania naszych przyjaciół z Ukrainy – ich kultury i obyczajów. Właśnie po to, aby zacieśniać te więzi, przygotowaliśmy wydarzenie pod nazwą „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Odbędzie się ono w najbliższą sobotę 2 kwietnia 2022 r., na krakowskim Małym Rynku w godzinach 14:00-19:00. O programie opowiedzieli dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz współorganizatorzy: wiceprezydent miasta Krakowa Andrzej Kulig, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor, dyrektor Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego dr Krzysztof Duda, w imieniu rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr. hab. inż. Jerzego Lisa – dyrektor Centrum Komunikacji i Marketingu AGH Barbara Jezierska i dyrektor Biura Rektora AGH Przemysław Olszewski. W briefingu uczestniczył również konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

– W programie przewidujemy zarówno prezentację potraw kuchni ukraińskiej, jak i utworów muzycznych, wśród których również będą te nawiązujące do kultury ukraińskiej. Chcemy, by stół stał się niejako symbolicznym miejscem polsko-ukraińskiego spotkania, a polsko-ukraińska muzyka pokazała, jak wiele nas łączy. Dla odwiedzających Lasy Państwowe przygotowały 2 tys. sadzonek drzew. Co istotne, środki zebrane podczas wydarzenia ze sprzedaży produktów i sadzonek zostaną przekazane na wsparcie dla Ukrainy. Częścią przedsięwzięcia będą również stoiska przygotowane przez małopolskie służby prezentujące m.in. ich sprzęt i wyposażenie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w wydarzeniu na Małym Rynku. Jest ono dla nas bardzo ważne. To wyraz naszej pomocy, ale także zadanie, które stoi przed nami wszystkimi – wzajemnej integracji z uchodźcami. Kraków dla wielu z nich na długi czas stanie się drugim domem. Chcemy, żeby czuli się jak najlepiej i żeby poznali jego funkcjonowanie. Nasze stoiska w pierwszej kolejności będą mówiły o szerokiej ofercie miasta. Będziemy chcieli także przedstawić informacje o tym, w których miejscach można coś załatwić, jakie potrzeby jesteśmy w stanie zaspakajać. Myślę, że taka dobra, krótka, zwarta, jasna informacja o tym, co można napotkać w naszym mieście, gdzie można się zwrócić z podstawowymi kwestiami, będzie bardzo przydatna. Będzie to coś w rodzaju szerszego niż zwykle zaproszenia do korzystania z naszego miasta – mówi wiceprezydent miasta Krakowa Andrzej Kulig.

Obywatele Ukrainy dowiedzą się m.in., gdzie złożyć wniosek o PESEL i gdzie mogą szukać zatrudnienia.

Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. występy artystyczne i pokazy. Dla uczestników akcji przygotowana zostanie strefa gastronomiczna, gdzie czekać będą dania kuchni ukraińskiej: pierogi, barszcz czerwony, kapusta kiszona z żeberkami, chleb na piwie, wędliny ze Lwowa i wiele innych.

– Podczas naszego święta chcemy pokazać, z czego słynie kuchnia ukraińska. Od absolwentów Uniwersytetu Rolniczego otrzymaliśmy prawie 1,5 tys. kg różnego rodzaju surowców: prawie 400 kg kiszonej kapusty, 240 kg żeberek, 80 kg boczku, 160 kg ziemniaków, 70 kg twarogu, 15 kg śmietany itd. To wszystko przetworzymy w naszej stołówce uczelnianej. Już dzisiaj w kuchni jest 20 osób, które lepią pierogi. To przede wszystkim panie z Ukrainy. Uchodźcy poszukują pracy, poszukują miejsca, gdzie mogą być aktywni – wylicza rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor.

– Zbliżają się Święta Wielkanocne. Na Małym Rynku będą produkty, które możemy wystawić na świątecznym stole. Będzie ich można na miejscu zasmakować. Środki finansowe przekażemy na cele charytatywne. Serdecznie zapraszamy - dodaje dyrektor Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego dr Krzysztof Duda.

– Uczelnia bardzo chętnie włącza się w tę akcję pomocową. Jest to bardzo istotne w obecnej sytuacji. Nasza propozycja na sobotnie popołudnie to m.in. występy zespołów. Wystąpią nasza Orkiestra Reprezentacyjna AGH oraz Zespół Pieśni i Tańca „Krakus”. Ponadto zachęcam bardzo serdecznie do spróbowania naszego chleba na piwie – wskazuje dyrektor Centrum Komunikacji i Marketingu AGH Barbara Jezierska.

Dobrowolne datki za poczęstunek zostaną przekazane na pomoc naszym Sąsiadom z Ukrainy. Wsparcie można także okazać, biorąc udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję licytacjach.

Chętni będą mieli okazję przeprowadzić badania profilaktyczne, wykonać odcisk linii papilarnych czy przekonać się, jak wygląda świat w narkogoglach.

Pamiętamy też o dzieciach i młodzieży. Najmłodsi przekonają się, na czym polega praca policjanta i jak udzielić pierwszej pomocy. Zobaczą pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych. Strażnicy leśni opowiedzą o ciekawostkach ze świata zwierząt i roślin. Do zdobycia będą sadzonki z nasion poświęconych przez papieża Franciszka.

– Serdecznie zapraszam, by „Pomóc Ukrainie ze smakiem”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pokażmy, że razem jesteśmy silniejsi! – zachęca wojewoda małopolski Łukasza Kmita.

Na scenie wystąpią: Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Studencki Zespół Góralski „Skalni” oraz Orkiestra Baczków.

 – Dziękuję Polsce, narodowi polskiemu, prezydentowi, premierowi, rządowi, parlamentowi, władzom lokalnym za wsparcie, za ciężką pracę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dziękuję Panu Wojewodzie Łukaszowi Kmicie, Prezydentowi Miasta, Marszałkowi. Jestem wdzięczny środowiskom akademickim, służbom mundurowym. Ta akcja to bardzo ważny moment dla Ukraińców, którzy na gościnnej ziemi polskiej mogą chociaż na chwilę złapać oddech. (…) To także bardzo ważny moment integracyjny kultur Polski i Ukrainy – mówi konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Współorganizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Przetwórstwo Mięsne „Płatek” Spółka Jawna.

20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331 Konferencja 201 Ukraina 20220331_Pomagamy Ukrainie ze smakiem
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj