Bezpieczna przystań. Punkt recepcyjny Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy w Eximius Park w Zabierzowie
2022-03-30

- Przebywają długą drogę – nie tylko w znaczeniu dosłownym, ale także w sensie wyzwań emocjonalnych, z którymi przychodzi im się mierzyć. Obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój dom i kraj, uciekając przed działaniami wojennymi Rosji, dziś potrzebują zrozumienia, troski i spokoju. Punkt recepcyjny, który uruchomiliśmy w kompleksie Eximius Park w Zabierzowie, będzie pełnił rolę swoistej bezpiecznej przystani, która pozwoli osobom będącym niejednokrotnie od wielu dni w drodze odpocząć i uzyskać niezbędną pomoc – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
 
O nowym punkcie recepcyjnym dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce opowiedzieli dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor operacyjny Eximius Park Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. kontaktu z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy Paulina Dziób oraz komendant Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Mariusz Siudek.

Eximius Park: miejsce nowoczesne, bezpieczne i dobrze skomunikowane
Punkt recepcyjny Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce zlokalizowany został w Zabierzowie, na terenie kompleksu Eximius Park. W nowoczesnym budynku oznaczonym numerem 800 na potrzeby punktu zaadaptowano ok. 940 metrów kwadratowych powierzchni (na parterze budynku).

- Miejsce, które wybraliśmy na punkt recepcyjny, wyróżnia się harmonią otoczenia, dużym potencjałem, a tak nowoczesnym wyglądem. Daje gwarancję, że osoby, które się tu zatrzymają, będą się czuły bezpiecznie i znajdą wytchnienie. Miejsce jest również doskonale skomunikowane z Krakowem. Będzie stanowiło wsparcie dla punktu recepcyjnego działającego na krakowskim dworcu PKP. Chcieliśmy, aby mogli w tym otoczeniu odpocząć, przygotować się i zaplanować dalsze kroki – wyjaśnia wojewoda Łukasz Kmita.

Na terenie kompleksu Eximius Park znajduje się przystanek autobusowy, w niedalekiej odległości funkcjonuje przystanek PKP Zabierzów Rząska. Dostępne są także m.in. bankomat i biletomat, a na terenie kompleksu jest m.in. boisko sportowe i punkt rekreacyjny.

Dobry przykład społecznej odpowiedzialności biznesu
- Bardzo dziękuję Właścicielowi budynku – firmie First Property Group która za symboliczną złotówkę zgodziła się wynająć tę przestrzeń. To niezwykle ważne, że kolejne podmioty włączają się w łańcuch pomocy dla Ukrainy. To dowód społecznej odpowiedzialności małopolskiego biznesu. Dzięki temu możemy zapewnić uchodźcom wojennym opiekę i pomoc na wysokim poziomie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Cieszymy się , że możemy pomagać - mówi Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, dyrektor operacyjny Eximius Park. - I jesteśmy wdzięczni, wszystkim którzy przyłączyli się do tej akcji, naszym najemcom za życzliwość i wsparcie inicjatywy utworzenia punktu pomocy na terenie kompleksu, całemu zespołowi First Property Poland, który podarował ubrania, wyposażając ogólnodostępną szafę dla naszych gości. Szczególne podziękowania dla zarządcy obiektu, firmy Gegenbauer, której pracownicy w ekspresowym tempie wykonali przebudowę instalacji sanitarnych i zamontowali dodatkowe prysznice.

- Podziękowanie kierujemy także do pracowników naszej firmy ochroniarskiej, którzy złożyli się na suszarki na pranie, przybory szkolne i słodycze. Wszystkim nam towarzyszyła pozytywna energia współpracy, którą chcemy się podzielić z naszymi gośćmi z Ukrainy - dodaje Katarzyna Peto-Ziemkiewicz.
 
Bezpieczne schronienie
Schronienie może w Eximius Park znaleźć jednocześnie 150 osób. W miarę rosnących potrzeb liczba ta może zostać zwiększona do 200 osób. Na miejscu zostanie zapewnione zarówno wsparcie językowe (tłumacz), jak i psychologiczne.

Zorganizowaliśmy także pokój dla matki z dzieckiem, gdzie można dokonać czynności higienicznych czy też w zaciszu nakarmić niemowlę. Dla tych nieco starszych dzieci przygotowaliśmy pokój zabaw. Pomyśleliśmy również o osobach starszych. W pokoju przeznaczonym dla seniorów mogą wypoczywać cztery osoby.

Obywatele Ukrainy będą mieć do dyspozycji między innymi dwa wyposażone aneksy kuchenne i pełne zaplecze sanitarne. Mamy również zakontraktowane usługi cateringowe.

Pokoje wyposażone są w miejsca do odpoczynku, zaplanowaliśmy także przestrzeń umożliwiającą przechowywanie rzeczy oraz izolatkę. Co ważne, punkt będzie działał 24 h na dobę.

Wszystkie ręce na pokład
Obsługę punktu będą zapewniali pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, ale do współpracy zaprosiliśmy także organizacje pozarządowe, fundacje i organizacje pozarządowe. Jak zawsze, na wysokości zadania stanęli harcerze, którzy również będą pomagać w punkcie recepcyjnym w Eximius Park w Zabierzowie.

- Naszym głównym zadaniem tutaj będzie pełnienie służby, czyli nadzorowanie, zabezpieczenie potrzeb osób, które będą w tym miejscu przebywać. Będziemy wolontariuszami pierwszego kontaktu. Przeniesiemy nasze doświadczenia, które zebraliśmy pełniąc służbę na krakowskim dworcu. Mam nadzieję, że uchodźcy przebywający tutaj będą się czuli bardzo dobrze - mówi komendant Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Mariusz Siudek.

Łańcuch dobra

- Szereg fundacji, stowarzyszeń, organizacji, firm i osób przekazało środki finansowe lub konkretne przedmioty, dzięki którym udało się doposażyć punkt recepcyjny w Eximius Park. To bardzo konkretne formy szlachetności i solidarności z obywatelami Ukrainy. Punkt recepcyjny w Eximius Park staje się ogniwem tego wspaniałego łańcucha dobra kierowanego do naszych przyjaciół z Ukrainy – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Za pośrednictwem Fundacji Save the Children punkt został  doposażony w  pralkę, suszarkę, drobny sprzęt AGD, wyposażenie bawialni, środki higieniczne bieliznę czy ręczniki itd.  

- Dziękuję Fundacji Save the Children, z którą jestem w stałym kontakcie. Gotowość pomocy ze strony Fundacji w każdej sferze jest nieoceniona. Możemy liczyć zarówno na wsparcie rzeczowe, jak i na np. zaangażowanie pomocy psychologów. Fundacja Save the Children wychodzi z szeregiem konstruktywnych inicjatyw, za które jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówi Paulina Dziób, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. kontaktu z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy.

Wyposażenie kącików zabaw – regały, kuchnia do zabawy dla dzieci, stoliczki z zestawem krzesełek, tablice do rysowania, klocki, pluszaki, artykuły papiernicze, czyli to wszystko, co kochają wszystkie dzieci – trafiły do punktu recepcyjnego w Eximius Park dzięki darowiźnie Ikea Kraków. Takie przedmioty jak plastikowe naczynia dla dzieci, bidony, lekkie torby podróżne czy też leki do punktu medycznego to również wsparcie, którym podzieliła się Ikea Kraków.

Firma Amazon przekazała ubrania oraz środki higieniczne. Różnego rodzaju produkty spożywcze i higieniczne (woda mineralna, soczki, pieluchy, herbata, cukier, kawa rozpuszczalna, szczoteczki i pasty do zębów) dostarczyła Biedronka, a Grupa Maspex Wadowice – m.in. dżemy, płatki śniadaniowe, makarony i soki dla dzieci. Artykuły higieniczne, ubrania i koce zapewniła Fundacja Zmieniamy Niemożliwe, zaś firma Wanicki z Mogilan dostarczyła 2500 butelek wody mineralnej oraz sofy do bawialni.

- Małopolska mówi jednym głosem w zakresie pomocy dla Ukrainy. Mierzymy się z wieloma wyzwaniami, które niejednokrotnie wymagają ponadstandardowych rozwiązań. Z każdym nowym zadaniem pojawiają się partnerzy oferujący współpracę. Jest to niesamowity wyraz solidarności, za który jestem bardzo wdzięczny – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.

20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park 20220330_Eximus Park JLF_9239JLF_9240JLF_9234JLF_9227JLF_9233
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj