Wojewoda Łukasz Kmita: Małopolska mówi jednym głosem w zakresie pomocy Ukrainie
2022-03-27

- Od kilku tygodni jesteśmy w centrum polityki globalnej. Trzeba przyznać, że Polska, jako kraj, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą, podejmuje bardzo dużo wszelakich inicjatyw politycznych. Są one podejmowane zarówno przez premiera Mateusza Morawieckiego, jak i przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zwieńczeniem tych inicjatyw było spotkanie z prezydentem Bidenem – mówił wojewoda Łukasz Kmita w programie „Bliżej polityki”, na antenie TVP3 Kraków.

Rozmowa rozpoczęła się od odniesień do wizyty prezydenta USA w Polsce oraz nawiązań do przemówienia, które Joe Biden wygłosił w Warszawie. Podczas tego wydarzenia na dziedzińcu Zamku Królewskiego był obecny także wojewoda Łukasz Kmita.

- Myślę, że słowa, które padły: „Nie lękajcie się” – z jednej strony możemy odebrać jako „nie lękajcie się pomagać. Nie lękajcie się także działać dalej”. (…) Ale także: „nie lękajcie się nakładać sankcji”. Myślę, że to słowa skierowane nie tylko do Polaków, ale także do Europejczyków, do Berlina, do Francji – mówił wojewoda.

Dalsza część rozmowy dotyczyła aktualnej sytuacji i działań pomocowych podejmowanych w Małopolsce. Jak podkreślał Łukasz Kmita, współpraca w tym zakresie na wszystkich płaszczyznach – pomiędzy administracją rządową, samorządową, organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, wolontariuszami – układa się pomyślnie.

- Chcę pochwalić się świetną współpracą z małopolskimi harcerzami, i to zarówno z ZHP, z panem komendantem Siudkiem, jak i z komendantem ZHR-u oraz z Caritasem. Ta współpraca jest naprawdę na najwyższym poziomie – wskazał wojewoda.

- W tym tygodniu będziemy otwierali kolejny punkt, taki punkt zapasowy dla dworca PKP w Krakowie. Dzisiaj mamy sporo mniej obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają. W szczycie mieliśmy około 150 tys. obywateli Ukrainy, którzy przekraczali granicę polsko-ukraińską. Dzisiaj mamy niewiele ponad 30 tys. To i tak jest dużo, bo w skali dziesięciu dni mamy 300 tys. I dlatego chcemy, aby w Zabierzowie powstał taki dodatkowy punkt. (…) Dzisiaj właśnie z (…) harcerzami byliśmy tam, także z międzynarodowymi organizacjami. Muszę powiedzieć, że wszyscy są pod wrażeniem, jak zostało to przygotowane – kontynuował wojewoda Łukasz Kmita.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/26820356/blizej-polityki


2022_03_28_09_26_57_Bliżej_polityki2022_03_28_09_26_01_Bliżej_polityki2022_03_28_09_27_43_Bliżej_polityki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj