Inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo. Kolejne środki dla małopolskich szpitali
2022-03-18

Jak mówili zakażeni pacjenci, COVID-19 to często była walka o oddech. Ich zdrowie często ratował podstawowy lek, który im podawano: tlen. Był dzień podczas III fali pandemii, gdy jego dobowe zużycie w małopolskich szpitalach sięgało 64 ton. Wartość trudna do wyobrażenia, ale pokazująca, jak ważne są sprawne szpitalne instalacje gazów medycznych. Równie ważne są takie elementy jak nowoczesny sprzęt, wyodrębnione laboratoria czy choćby osobne windy umożliwiające logistyczne oddzielnie „COVIDowej” części szpitala od „nieCOVIDowej”.

Właśnie dlatego wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o przekazaniu ponad 16 mln złotych 20 małopolskim szpitalom. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne służące przeciwdziałaniu, zwalczaniu i rozpoznawaniu COVID-19. Trafią one do placówek, które brały czynny udział w walce z epidemią. Środki pochodzą z Funduszu COVIDowego. Lista 20 placówek (21 zadań) została zatwierdzona przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i pozytywnie zarekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia.

– To m.in. 15 inwestycji związanych z modernizacją instalacji tlenowych. Takie projekty będą realizowane np. w Szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie, placówkach w Nowym Targu, Nowym Sączu czy Suchej Beskidzkiej. Na liście inwestycji jest też przebudowa pomieszczeń, umożliwiająca utworzenie większej liczby stanowisk z dostępem do gazów medycznych w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie. Przy Szpitalu w Oświęcimiu powstanie Centrum Diagnostyczne, a w Szpitalu w Zakopanem zostanie rozbudowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W Szpitalu w Proszowicach zmodernizowany zostanie budynek Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Wszystkie inwestycje, które otrzymały środki z Funduszu COVIDowego, mają wspólny mianownik. To inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego traktuje te kwestie priorytetowo. Co istotne, kolejne środki zostaną przekazane szpitalom już niebawem, m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu jak aparat RTG czy spektrometr – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Suma przyznanych przez wojewodę pierwszej transzy środków to 16 145 356 zł. Co ważne, aż 15 z 21 zadań zostanie sfinansowanych w całości dzięki środkom z Funduszu COVIDowego.

– Doposażamy szpitale. To gruntowne modernizacje i zakupy zapewniające nową jakość w terapii pacjentów. W przypadku większości zadań ich wartość jest tożsama z wartością dofinansowania, szpitale nie muszą zatem mieć wkładu własnego. Nowoczesny sprzęt, przebudowy czy modernizacje instalacji to też niezwykle istotne inwestycje podnoszące warunki pracy personelu medycznego. Możliwość wydzielenia części szpitala, w tym np. laboratorium, dla pacjentów zakażonych jest niezwykle ważna zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa pozostałych pacjentów, jak i personelu. Uruchomiony przez polski rząd Fundusz COVIDowy umożliwia takie perspektywiczne, długofalowe i kompleksowe inwestycje służące rozwojowi poszczególnych szpitali i całościowo wzmacniające służbę zdrowia – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższe środki w ramach I transzy trafią do następujących placówek:

• Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu – 2 200 000 złotych na zadanie „Budowa Centrum Diagnostycznego oraz przebudowa fragmentu budynku Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu- w związku z COVID-19”;

• Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – 2 000 000 złotych na zadanie „Rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii”;

•Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie 1 500 000 złotych na zadanie „Rozbudowa sieci instalacji tlenowej wraz z modernizacją budynku tlenowni i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w związku z COVID-19”.

Zatwierdzona lista finansowań i dofinansowań

20220318_szpitale1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj