Srebrne miasto bliżej stolicy Małopolski. Połączenie kolejowe Olkusz-Kraków staje się faktem
2022-03-12

W najbliższy poniedziałek – 14 marca – ruszają wyczekiwane połączenia kolejowe relacji Olkusz-Kraków. To efekt wielomiesięcznych prac i dobrej współpracy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z zarządem województwa małopolskiego. To olbrzymie ułatwienie dla mieszkańców ziemi olkuskiej, którzy od lat pozbawieni byli takiej możliwości.

- Przywracanie połączeń regionalnych to ważne zadanie dostrzegane przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego. Uruchomienie pociągów relacji Olkusz – Kraków wspierali Marszałek Ryszard Terlecki i Minister Jacek Osuch, a Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i Wicemarszałek Łukasz Smółka przychylili się do tego projektu. Od najbliższego poniedziałku staje się on faktem. To doskonała wiadomość dla tych, którzy poruszają się na tej trasie, by dotrzeć do pracy, szkoły czy lekarza. To właśnie w odpowiedzi na takie potrzeby specjalnie rozplanowano godziny przyjazdów i odjazdów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dotychczas niewykorzystywana linia kolejowa nr 156, która przebiega między stacją Bukowno i Jaworzno-Szczakowa, została wykorzystana, by stworzyć alternatywne połączenie kolejowe pomiędzy Olkuszem a stolicą Małopolski. Czas przejazdu na tej trasie wyniesie około 65 minut, a pociąg pokona 75 kilometrów.

Pociągi będą miały swoje nazwy związane z ziemią olkuską, o co poprosił marszałka województwa wojewoda Łukasz Kmita.

Pociąg, który wyruszy ze stacji Olkusz o 5:15, będzie miał nazwę „Gwarek Olkuski”, godzina odjazdu 6:17 to „Francesco Nullo”, 12:34 to pociąg „Jurajski”, zaś kurs o 20:41 – „Rabszyn”.

Od 14 marca w rozkładzie jazdy pojawi się sześć par pociągów Olkusz – Kraków Główny i z powrotem oraz jedna para w relacji Olkusz – Jaworzno-Szczakowa i z powrotem. Jeśli zainteresowanie tym połączeniem się sprawdzi, w przyszłości POLREGIO, które jest operatorem linii, zwiększy liczbę połączeń.

- Przywracamy pewną możliwość, która od dawna była potrzebna. Środek transportu, jakim jest pociąg, to nie tylko rozwiązanie bardziej ekologiczne, ale także pewna stałość w czasie przejazdu czy możliwość bezpośredniego dotarcia do centrum Krakowa. To także stosunkowo niskie koszty dla podróżnych – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

 Połączenie w Dobrej Cenie” – to oferta, która pozwala pokonać trasę Olkusz/Bukowno – Kraków z biletem o wartości 9 zł. Przy zastosowaniu ulgi studenckiej 51% cena ta wynosi 4,41 zł, a szkolnej 37% - 5,67 zł.

Dostępne są także bilety miesięczne, których koszt zgodnie z ofertą „Taryfa Małopolska” wynosi odpowiednio: bilet normalny - 245,00 zł, studencki ulga 51% - 120,05 zł, szkolny ulga 49% - 124,95 zł.

Ponadto w swojej ofercie POLREGIO ma również wiele popularnych wśród pasażerów ofert specjalnych, dzięki którym można również podróżować w atrakcyjnej cenie. Są to m.in. oferty dla zasłużonych honorowych dawców krwi, rodzin czy pozwalające podróżować wraz z rowerem.

Co ważne, przedsprzedaż biletów w ramach taryfy „Połączenie w Dobrej Cenie” rusza już jutro. Każdy, kto chce skorzystać z nowej linii kolejowej od przyszłego tygodnia, może się odpowiednio przygotować.


Połączenie kolejowe Kraków - Olkusz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj