Wojewoda Łukasz Kmita: zbudowaliśmy wielki łańcuch solidarności
2022-03-04

- Zbudowaliśmy wielki łańcuch solidarności w Małopolsce, tak jak i w całej Polsce. Ale przy „projekcie olkuskim”, gdzie przyjedzie około 1500-1700 osób, potrzebna jest koordynacja, potrzebne jest wsparcie. Dlatego robimy to wspólnie z wojewodą śląskim, analizując sytuację – mówił wojewoda Łukasz Kmita podczas rozmowy z redaktorem Mariuszem Bartkowiczem na antenie TVP3 Kraków w programie „Tematy dnia”.

Program w całości poświęcony był działaniom podejmowanym w Małopolsce, w związku z bieżącymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w Ukrainie.

Wojewoda przybliżył temat dotyczący specjalnych pociągów, które przywożą uchodźców z objętej wojną Ukrainy do Olkusza. Tam przybywający do naszego województwa mogą skorzystać z posiłku czy ewentualnego wsparcia medycznego. Informacji udzielają pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców. Następnie osoby te udają się do miejsc docelowych.

- Osobiście rozmawiałem z osobami, które przyjeżdżają pociągami. Około 30% z tych osób oczekuje, że zapewnimy im schronienie. Rzeczywiście to schronienie jest zapewnione. Państwo polskie daje taką możliwość. Tutaj jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami. Także rektorzy oddają do dyspozycji akademiki, aby osoby te miały schronienie nad głową – tłumaczył wojewoda.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia


20220303_tematy dnia220220303_tematy dnia320220303_tematy dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj